Čína ke KLDR a USA: Buďte v klidu!

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Čína dnes vyzvala ke klidu a zdrženlivosti země zainteresované v oblasti Korejského poloostrova. K tomuto prohlášení ji vedla hrozba Pchjongjangu, že se pomstí poté, co se Spojené státy rozhodly v souvislosti s vypuštěním severokorejské rakety zastavit slíbenou potravinovou pomoc. Oznámila to agentura AFP.

Severokorejské ministerstvo zahraničí ve svém komuniké uvedlo, že komunistická země je připravená "přijmout potřebná odvetná opatření". Podle něj "Spojené státy budou plně zodpovědné za veškeré následky", prohlašuje Pchjongjang.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Wej-min zdůraznil, že "udržet mír a stabilitu na Korejském poloostrově je v zájmu všech stran". Zdržel se nicméně výslovné kritiky KLDR. Podle agentury Reuters však ministerstvo vyzvalo také k denuklearizaci poloostrova.

Doufáme, že zachováte zdrženlivost

"Doufáme, že zainteresované strany zachovají klid a zdrženlivost a zachovají odhodlání pro dialog i denuklearizační proces na Korejském poloostrově," řekl mluvčí.

KLDR v pátek provedla neúspěšný start rakety, která podle jejího tvrzení měla vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit. Její režim je ale v podezření, že chtěl vyzkoušet balistickou raketu. Raketa po stu kilometrech letu explodovala a její trosky se zřítily do moře.

KLDR: Inspektory nevpustíme

USA vzápětí splnily varování a zastavily dodávky pomoci, kterou představovalo 240.000 tun potravin. Tato pomoc byla součástí dohody, k níž obě země dospěly v únoru a která předpokládala, že režim přestane především obohacovat uran. Zároveň se měli do země vrátit jaderní inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), ale KLDR tento týden oznámila, že inspektory na své území nevpustí.

Čínský mluvčí vyzval MAAE, aby obnovila jednání s KLDR s cílem dosáhnout povolení pro inspektory k návštěvě jejích jaderných

Tagy: Čína USA klid KLDR

Zdroje: ČTK