Cestu do Ruska mi schválili, hájí se Filip

- Aktuality autor: art

Předseda komunistů a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip se v pátek pokusil obhájit svou cestu do Moskvy, od níž se poslanci distancovali. Podle jeho slov šlo pouze o pracovní cestu a s Rusy jednal o dopadu sankcí, které se podle Filipových slov zakázek českých společností nedotknou.

Vojtěch Filip se brání, že do Ruska jel po dohodě s parlamentními výbory a Zaorálkem

Vojtěch Filip se brání, že do Ruska jel po dohodě s parlamentními výbory a Zaorálkem,zdroj: Josef Vostárek / MAFRA / Profimedia

Filip jel do Ruska na pozvání tamního kolegy Sergeje Železňaka, který je ovšem na černé listině unie i Spojených států kvůli jeho podílu na ruské anexi Krymu.

Sněmovna se kvůli tomu do Filipovy cesty do Moskvy distancovala a dokonce ve středu schválila usnesení, v němž se uvádí, že Filip v Rusku nereprezentoval její postoje.

Šéf komunistů se ale brání, že o pracovní cestě do Moskvy jednal jak s předsedy parlamentních komisí, tak s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Podle dohody měla do Ruska odjet delegace "v co nejužším formátu", upřesnil Filip.

"Proto také původně zamýšlená delegace nebyla projednána na zasedání organizačního výboru," dodal místopředseda dolní komory. Železňákovi prý usnesení sněmovny tlumočil, Rusovi to ale podle Filipových slov nevadilo.

Tagy: Česko KSČM Parlament čr česká politika česká diplomacie česko-ruské vztahy

Zdroje: ČTK