Čechy se ocitly pod palbou blesků. Bouře lámala stromy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bouřky spojené se silnými nárazy větru a místy i přívalovými dešti a kroupami postupovaly v noci na dnešek ze středních Čech a Ústeckého kraje do kraje Libereckého, nad ránem se velmi silné bouřky s krupobitím objevily v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky už ve čtvrtek v podvečer zasáhly Karlovarský a Plzeňský kraj, voda a polámané stromy na řadě míst zastavily silniční a železniční dopravu.

Silné bouřky

Silné bouřky,zdroj: Isifa.com

Podle ČHMÚ po půlnoci bouře postupovaly přes Mělnicko, Mladoboleslavsko, Děčínsko a Ústecko do Libereckého kraje. Meteorologové varovali, že lidem při bouřích hrozí zranění ulomenými větvemi a zásah bleskem. Kolem 06:30 upozornil ČHMÚ na velmi silné bouřky na Královéhradecku, které postupovaly směrem k severovýchodu do okresů Turnov a Náchod. 

V podvečer bouřky zasáhly Karlovarský kraj, podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala po 17:00 vyjížděli hasiči asi k několika desítkám událostí, odstraňovali popadané stromy a odčerpávání vody. Voda z kopců zaplavila některé silnice, a to i v centru Karlových Varů. 

Podle webu Českých drah musel být před 20:00 zastaven provoz na železnici v úseku mezi Tršnicí a Kynšperkem nad Ohří, kde byla podemletá trať a poškozené trakční vedení. Vlaky byly nahrazeny autobusovou dopravou, opravy by měly trvat asi dva dny. Večer spadly stromy na dvě regionální trati v Plzeňském kraji. Úseky z Kasejovic do Blatné a z Třemešné pod Přimdou do Bělé nad Radbuzou se podařilo po půlnoci zprovoznit. 

Bouřky v Praze

Bouřky v Praze,zdroj:isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Ráno zastavily provoz spadlé stromy na trati Křinec - Městec Králové na Nymbursku a na dvou dalších tratích na Jičínsku. Vlaky nejezdily podle webu Českých drah mezi Kopidlnem a Rožďalovicemi a mezi Starou Pakou a Horkou u Staré Paky. Po 07:00 už byl provoz na všech třech tratích obnoven. 

Stromy padaly i na silnice, kolem půlnoci to bylo zejména na Lounsku, Chomutovsku, Kladensku a Českolipsku, později také na Domažlicku nebo Liberecku, vyplývá z informací policejního dopravního webu. Na křižovatce u Horšovského Týna na Domažlicku silnici zaplavil proud vody o výšce asi 30 centimetrů, v Odravě na Chebsku musel být uzavřen zaplavený podjezd pod rychlostní silnicí R5. Na Sokolovsku voda zaplavila vozovku u obcí Dolní Nivy a Jindřichovice, u Kaceřova se na silnici sesunul svah. 

Podle Radiožurnálu hasiči na Žatecku a Děčínsku vyjížděli k popadaným stromům, poškozeným střechám a uvolněné krytině. Kvůli silnému dešti musel být evakuován kemp v Lipové u Chebu. Místní potok se rozlil a hrozilo zatopení chatek.

Tagy: bouřky teplotní rekordy

Zdroje: ČTK