Brdské obce stále chtějí za radar slíbené stamiliony

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Brdské obce nadále požadují 1,25 miliardy korun, které jim už v roce 2007 schválila vláda bývalého premiéra Mirka Topolánka. Jde o téměř tři desítky většinou malých vesnic v Plzeňském kraji.

Vsi, u nichž měl původně stát radar americké protiraketové obrany, mají připraveno 34 projektů v hodnotě 600 milionů korun. Výhradně na základní infrastrukturu, tedy na zásobování pitnou vodou, kanalizace a školy, které mají zabránit vylidňování oblasti.

Obce dosud dostaly 50 milionů korun, z toho 13 milionů Kč na projekty. Řekl to ve středu zástupce Ligy starostů z Plzeňského i Středočeského kraje Jan Neoral, starosta Trokavce. 

Chápeme to jako Nečasovu aroganci

"Vláda premiéra Fischera a ministr Janota nám peníze slíbili a připravili po dohodě s obcemi i oběma kraji usnesení. Nový premiér ani ministr financí, kteří navíc v Topolánkově vládě seděli, se ale ke slibům nehlásí. Liga starostů to chápe jako aroganci," dodal.

Podle Neorala nechaly vlády po předešlých slibech obce zadlužit a ty, co akce připravily, jsou nyní v problémech, z nichž se samy nedostanou. Navíc peníze, které získaly na projekty, musí vrátit, pokud stavbu do čtyř let nedokončí. V této situaci je například Borovno, které má v šuplíku projekt na vodovod. "Jeho žádosti o dotace zůstávají bez odpovědi," dodal. 

Votava (ČSSD): Na dotace existuje platné vládní usnesení

Přitom na peníze pro brdské obce existuje podle poslance Václava Votavy (ČSSD) stále platné vládní usnesení, které by měla nová vláda naplnit. "Anebo říci, že nic nedostanou a usnesení zrušit," dodal Votava, který minulý týden interpeloval premiéra Petra Nečase. Ten jako důvod, proč nemohou jít peníze do Brd uvedl, že přednost má krytí následků povodní a napjatý státní rozpočet, dodal. 

Podle náměstka plzeňského hejtmana Ivo Grünera (ČSSD) píše Plzeňský i Středočeský kraj ministerstvu financí každý měsíc, ale nic se neděje. "Tyto obce se 30 až 300 obyvateli a pouze statisícovými ročními rozpočty nemohou dosáhnout na standardní dotace z EU nebo národních programů. Nesplňují parametry pro dotaci a navíc nemají ani peníze na kofinancování," dodal.

Pokud by musely nakonec obce vracet dotace na projekty, doporučoval by jim Grüner, aby zažalovaly stát, protože ten je dostal do dluhové pasti. Plzeňský kraj už uhradil alespoň některé projekty a je připraven zaplatit za vesničky i desetiprocentní podíl. 

Poslanec chce za obce "bojovat do posledního dechu"

"Budeme bojovat do posledního dechu, aby obce peníze dostaly a sliby byly naplněny. A to po liniích sněmovna, kraj a obce. Chystám další interpelace na ministra Kalouska i premiéra, a to písemné, k nimž se může ve sněmovně rozvinout diskuze," dodal Votava. 

Plzeňský kraj letos v únoru dohodl se Středočeským krajem a ministerstvem financí obnovu činnosti komise pro rozvoj Brdska, zrušené loni v březnu, a vznik integrovaného dotačního programu Brdy, v němž měla být jedna miliarda korun z národních a evropských zdrojů. Jeho čerpání by mělo být rozloženo na tři až pět let.

Dalších 250 milionů Kč měly už v polovině letošního roku obce dostat na své povinné podíly a na projekty. Obě minulé vlády tvrdily, že projekty, které stát nabízel obcím jako kompenzaci kvůli radaru, se uskuteční i poté, co USA od stavby upustily.

Tagy: dotace Vláda radar sliby obce brdy

Zdroje: ČTK