Americký pasák si týdně vydělá desítky tisíc dolarů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americká vláda nechala vypracovat vůbec první, rozsáhlou studii o stavu prostituce v USA. Zjistilo se mimo jiné, že si pasáci dokážou vydělat až 33 tisíc dolarů týdně, tedy v přepočtu 660 tisíc korun. Výzkum provedla nezávislá organizace Urban Institute, která analyzovala údaje získané v letech 2003 až 2007. Dokument, který z toho vzešel, čítá 380 stránek.

Prostituce (ilustrační fotografie)

Prostituce (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Výzkumníci se zaměřili na praxi prostitutek ve městech Atlanta, Dallas, Denver, Kansas City, Miami, Seattle, San Diego a Washington. Ve sledované době tam v jednotlivých městech prostituce vykázala zisk 40 až 290 milionů dolarů, ale trend byl spíš sestupný. 

Američtí pasáci si podle výzkumu týdně vydělají 5000 až 33.000 dolarů. Tři čtvrtiny této částky inkasují hotově. Asi pětina prostitutek získává zákazníky přes internet. 

Ke získání prodejných dívek používají jejich "zaměstnavatelé" různé metody. Lákají je na snadný výdělek, 15 procent přiznává, že používá násilí. Některé prostitutky odvádějí pasákům stálé denní poplatky, většinou 400 až 1000 dolarů (do 20.000 korun). Pokud taxu nenaplní, musejí zpátky na ulici. 

Poptávka je po bílých ženách, "co není bílé, není dobré," uvádí studie. Hodně pasáků překvapivě zakazuje prostitutkám užívat tvrdé drogy. Z analýzy dále vyplývá, že i pasáci mají své výlohy - nejvíc platí za dopravu. Dívky vozí do míst velkých sportovních podniků, kde je velká poptávka po jejich službách. Další výlohy jdou na ubytování, oblečení a kosmetiku. 

Polovina prostitutek účtuje svým zákazníkům podle času, sazby se pohybují mezi 200 a 400 dolary (4000 až 8000 korun) za klienta. V některých městech sexuální služby vynášejí víc než drogy. Podle jednoho z pasáků tvoří pět až deset procent klientů policisté. 

Tagy: prostituce Spojené státy americké

Zdroje: ČTK