Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 15°C Polojasno

ADRA pomáhá

ADRA pomáhá
zdroj: tisková zpráva

„V prvních dnech po bleskových záplavách jsme distribuovali potravinovou a materiální pomoc. Průběh distribuce byl založen na vzájemné komunikaci mezi působícími nevládními organizacemi, starosty obcí a krizovými štáby zřízenými obecními úřady. V tuto chvíli už je oblast plně zásobená a neevidujeme významné nedostatky u žádných materiálních položek. Teď přijdou na řadu finance, které budou potřeba na obnovu domácností.“ vysvětluje hlavní koordinátor povodňových aktivit Josef Koláček.

Dobrovolníci v terénu pomáhají s odklízením škod. Podle koordinátorky dobrovolníků Pavlíny Pejlové ADRA eviduje více než 1300 registrovaných dobrovolníků. „Skutečný počet může být až o desítky vyšší. Ne všichni zájemci nejprve kontaktují naše povodňové centrum, i když je k tomu vybízíme. Aby byla práce co nejefektivnější, je potřeba plánovat. Bez reálných čísel se však plánuje těžko.“ Zájemci o dobrovolnou práci na odklízení následků v postižených oblastech by měli nejprve kontaktovat centrum ADRA v Liberci na telefonní lince 731 705 002, anebo svou nabídku specifikovat v emailu zaslaném na adresu dobrovolnici@adra.cz. Povodně 2010 zdroj: tisková zpráva

Práce probíhají v domácnostech i na přilehlých pozemcích. Od prvního úklidu se přechází na vysoušení a oklepávání omítek. Pět týmů, složených ze zkušených terénních pracovníků ADRA a profesionálních psychologů z řad jednotek Integrovaného Záchranného Sboru, v terénu poskytují psychosociální pomoc. Podpůrnými rozhovory a psychosociální intervencí pomáhají postiženým spoluobčanům překonat vzniklý stres.

ADRA se bude opět podílet na přímé finanční pomoci rodinám. Ředitel organizace ADRA Jan Bárta potvrdil smluvenou spolupráci se společností Člověk v tísni„Finančních prostředků je méně, než tomu bylo například při loňských povodních na Novojičínsku. Postižená oblast je naproti tomu znatelně rozsáhlejší. Je potřeba finanční pomoc co nejlépe rozvrhnout.“ Povodně 2010 zdroj: tisková zpráva

Lidé mohou stále pomoci prostřednictvím konta pomoci 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, anebo zasláním dárcovské sms Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA na telefonní číslo 87777. Děkujeme všem organizacím, firmám i drobným dárcům, kteří se společně s organizací ADRA snaží pomoci.