Vydání Krejčíře znovu projedná jihoafrický soud

- Aktuality autor: red

Jihoafrický vyšší soud ve středu poslal případ uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře zpět k projednání k nižší soudní instanci. Žádost českých úřadů o Krejčířovo vydání, zamítnutá v roce 2008, má být projednána znovu.

Na svých internetových stránkách o tom ve středu informoval jihoafrický zpravodajský web Times Live. 

"Jsem toho názoru, že by se celá záležitost měla vrátit zpět k jinému soudci, než byl ten, který se případem původně zabýval," uvedl soudce vyššího soudu. Podle rozhodnutí musí být případ nově prošetřen v souladu s jihoafrickými zákony o vydávání osob. 

Žádost českých úřadů o Krejčířovo vydání zamítl v roce 2008 soud první instance. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných.

V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované. Státní žalobce se proti rozsudku odvolal; soudce Stephen Holzen prý při svém rozhodování nebyl nestranný. 

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.

Zdroje: ČTK