Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Zrušte komunisty a vrátí se. A s nimi přijde silná levice

Zrušte komunisty a vrátí se. A s nimi přijde silná levice
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

POLITOLOGOVÉ Už před více jak týdnem zaúkolovala vláda Petra Nečase ministra vnitra Jana Kubiceho, aby do listopadu připravil návrh na pozastavení činnosti KSČM.

Rozhodnutí padlo poté, co Kubice v první analýze od úplného zákazu činnosti KSČM vládu odrazoval. Pokud by druhý pokus vládě vyšel, netěžila by z toho nakonec pravice, ale podle politologů by tomu bylo právě naopak.

Podle některých politologů si pravicová vláda tímto krokem plete na sebe bič a paradoxně jediný, kdo může na pozastavení KSČM vydělat, je levice.

Politolog Jan Bureš z Metropolitní Univerzity soudí, že pozastavení činnosti KSČM by mohlo napomoci převážně stranám operujícím v levé části politického spektra a nabízí pro svou argumentaci scénář podle něj logického vývoje. "Část bývalých voličů KSČM by přešla k volbě sociální demokracie a pravděpodobně ihned po zákazu KSČM by byla vedením komunistů založena nástupnická strana, ke které by většina dosavadních voličů KSČM asi přešla. Ještě k tomu by levice mohla zdůrazňovat nedemokratičnost postupu pravice vůči levici a dělat z komunistů obětního beránka. Tímto "rebrandingem" KSČM by levice celkově mohla posílit," odhaduje pro ParlamentníListy.cz Bureš.


Reklama pro komunisty

Podle Zdeňka Zbořila by velmi záleželo, jak by se k pozastavení činnosti přiklonilo tvrdé jádro KSČM. Voličů, ale i členů. "Nezapomínejme, že komunisté získávají pravidelně v každých volbách protestní hlasy. Část členů by možná přešla k ČSSD, kde by se snažila utvořit jakousi frakci. A odhadem tak polovina voličů by volila ČSSD," míní Zbořil. Tyto štvanice na zákaz KSČM ji však podle Zbořila paradoxně posilují. "Strana by spíš upadla v zapomnění, a tedy by přišla o zájem voličů, kdyby se o ní nemluvilo. Toto je pro ně dobrá reklama," uzavřel pro redakci Zbořil.

Jiří Koubek z Filosofické fakulty na posílení levice nevsází. "Ze zákazů tohoto typu by dlouhodobě netěžil vůbec nikdo. O KSČM si lze myslet cokoli, ale ta strana se velmi tiše a nenápadně pohybuje v legálních mezích politického systému, což dosud - pokud je mi známo - nezpochybnil žádný soud," argumentuje politolog Jiří Koubek z FFUK. Především se pak podle něho ale jedná o zcela podružné téma. "Budeme-li s takovýmto nasazením bojovat minulé bitvy, nutně prohrajeme ty současné a budoucí, protože skutečně podstatné věci nám budou více a více unikat. Laciný metál za zpozdilý antikomunismus (kdy už to nic nestojí a nic se tím neriskuje) za to nestojí." uvádí pro ParlamentníListy.cz Koubek.