Zraněný Berlusconi byl propuštěn z nemocnice

- Aktuality autor: red

Předseda italské vlády Silvio Berlusconi, kterého v neděli ve tváři zranil psychicky narušený muž, byl ve čtvrtek propuštěn z nemocnice svatého Rafaela, kde se od neděle léčil.

Šéf vlády ihned po svém propuštění z nemocnice vydal prohlášení, v němž vyzval Italy k dialogu a vyslovil se pro uklidnění klimatu.

"Z těchto dní si zapamatuji dvě věci: nenávist některých lidí a lásku tolika Italů," uvedl Berlusconi v poselství, v němž vyzval k "nové éře dialogu".

"Jestliže z toho, co se stalo, vyplývá, že si více uvědomujeme nezbytnost umírněnosti a větší poctivosti v italské politice, pak moje bolest nebyla zbytečná," uvedl. Na adresu svých stoupenců a odpůrců prohlásil, že je "odhodlán jít vpřed na cestě svobody s ještě větší silou a odhodláním než dříve a pokračovat v reformách, které od nás Italové žádají".

"Dlužíme to našemu lidu, dlužíme to naší demokracii, v níž nemůže převážit násilí kamení, ani - a to je ještě horší - násilí slov," uvedl. Berlusconi byl podle svých slov potěšen, že jej v nemocnici navštívili představitelé opozice, včetně jejího vůdce Piera Luigiho Bersaniho.

Vyjádřil přání, aby se všichni jeho odpůrci skutečně dokázali čestným způsobem distancovat od těch, kdo nabádají k násilí. Přestože nedělní útok na Berlusconiho byl podle názoru policie izolovaným aktem, vládní strany a opozice se během jeho hospitalizace vzájemně obviňovaly z rozněcování atmosféry politické nenávisti.

Premiér od druhého dne po útoku sledoval denní tisk a podle médií se v úterý chvíli díval v televizi na politické vysílání, které jej údajně rozčílilo. Podle deníku Corriere della Sera byl pobouřen tím, že byl v pořadu Ballaro označen za toho, kdo je příčinou ovzduší nenávisti v zemi.

Také jej roztrpčilo zjištění, že podle jednoho průzkumu se útočníka zastávají dva z deseti Italů. Premiér vyšel z nemocnice s ovázanou tváří a nosem a nastoupil do připraveného automobilu. Cestou rukou pozdravil shromážděné novináře, kteří se tísnili u vstupní brány asi 100 metrů od budovy, z níž Berlusconi vyšel.

Pořádkové síly zadržovaly reportéry v uctivé vzdálenosti. Ministerský předseda odjel přímo do své vily v Arcore, asi 15 kilometrů za Milánem, kde se bude zotavovat. Původně měl v nemocnici zůstat 24 až 36 hodin.

Jeho osobní lékař a primář nemocnice svatého Rafaela Alberto Zangrillo ve středu uvedl, že propuštění ministerského předsedy z kliniky bylo odloženo kvůli tomu, že u něho přetrvávaly bolesti, které nebylo vždy možné kontrolovat, a také proto, že premiér, jenž má otok ve tváři, obtížně přijímá potravu a někdy bylo třeba přistoupit k umělé výživě.

Podle lékařů se také v důsledku útoku ozývají staré bolesti v šíji, které způsobují silné bolesti hlavy. Zangrillo potvrdil, že premiér by se měl v nadcházejících 15 dnech zdržet veřejných vystoupení.

Tagy: nemocnice zranění berlusconi milán

Zdroje: ČTK