Značka Tesla se vrací do českých rukou

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Hloubětínská společnost Tesla, která drží i stejnojmennou ochrannou známku TESLA, má od července staronové majitele. Podle nejnovějšího čísla měsíčníku Forbes, které vyjde ve čtvrtek, jde o skupinku osmi Čechů, kteří už firmu i značku jednou vlastnili. Obojí před časem prodali a teď to mají zpět.

Osm akcionářů, vesměs bývalých manažerů, podle časopisu získalo firmu, sídlící v pražském Hloubětíně, po kuponové privatizaci a v prosinci roku 2007 ji prodali. Čtyři pětiny akcií si za 813 milionů korun koupil Ir Enda O’Coineen se svou investiční společností Kilcullen Kapital Partners, který ale sázel spíš na spekulaci s pozemky a v areálu jednoho z prvních elektrotechnických podniků na území bývalého Československa chystal rozsáhlý realitní projekt. Protože se ale dosavadním akcionářům nepovedlo prosadit změnu územního plánu, majoritu ve firmě podle smlouvy získali zpět původní vlastníci. Kilcullen v Tesle zůstává jako minoritní akcionář se 13 procenty.

Noví akcionáři skupiny, k níž kromě hloubětínského areálu patří také závod v Mladé Vožici, nyní chtějí především pečovat o ochrannou známku, z níž jim plynou licenční poplatky. Nevzdávají ale ani projekt s pozemky. "My nemáme v plánu nic jiného než trpělivost. A jednoho dnes snad změny územního plánu dosáhneme," řekl Forbesu prezident společnosti František Hála.

Tagy: Forbes znacka

Zdroje: ČTK