Zfalšované výsledky voleb v Mexiku vyvolávají demonstrace

- Aktuality autor: red

Levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador dnes prohlásil, že nepřijímá výsledky prezidentských voleb z 1. července. V nich skončil na druhém místě, o necelých sedm procent zvítězil Enrique Peňa Nieto, kandidát centristické Institucionální revoluční strany (PRI), která se tak vrací po dvanáctileté přestávce k moci.

Podle oficiálních výsledků zveřejněných v neděli získal López Obrador 31,59 procenta hlasů, zatímco Nieto z Institucionální revoluční strany (PRI) 38,21 procent. V absolutních číslech byl rozdíl mezi oběma kandidáty 3,3 milionu hlasů.

"Nemůžeme přijmout tyto výsledky...," nechal se dnes slyšet neúspěšný kandidát, na jehož podporu v mexické metropoli v sobotu demonstrovaly desítky tisíc lidí. "Máme důkazy, které nás podporují, a až bude ten pravý čas, prokážeme, že asi pět milionů hlasů bylo koupeno."

Obrador

López Obrador tvrdil, že je obětí hlasovacího podvodu již v roce 2006, kdy také prohrál v prezidentských volbách. Následovaly týdny protestů, které zablokovaly části mexické metropole.

Tentokrát chce López Obrador o dalším postupu rozhodnout ve čtvrtek.

Tagy: násilí erupce vlajka

Zdroje: ČTK