Zeman se v otevřeném dopise brání kritice senátorů

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého Facebooku zveřejnil otevřenou reakci na kritický dopis, který mu zaslali senátoři z klubů KDU-ČSL a Starostů. Zeman ve vyjádření hájí zejména svou zahraniční politiku, jejíž směřování senátoři napadli.

Prezident Miloš Zeman v odpovědi na dopis senátorů  hájí svou zahraniční politiku

Prezident Miloš Zeman v odpovědi na dopis senátorů hájí svou zahraniční politiku,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

Senátoři začátkem prosince Zemanovi vytkli zejména jeho zahraniční politiku směrem k Rusku a Číně. Údajně zaprodává lidská práva za "údajní ekonomické zájmy" českých firem.

Zeman se ohradil zejména proti slovu "údajné". "Nechápu, proč ve vašem dopise tyto zájmy označujete za údajné. Podle mého názoru jsou naprosto reálné a zahrnují jak podporu českých exportérů v zahraničí, tak podporu zahraničních investic v České republice," uvedl.

Vyjádřil se i ke kritice toho, že na zahraničních cestách často nepoužívá překladatele a zejména toho, že jsou tyto projevy v ruštině. "Pokud jde o vaši poznámku o používání jazyka hostitelské země, pokládám ji za projev neznalosti, použití překladatelů by dvojnásobně prodloužilo dobu jednání a protože tento způsob komunikace zlepšuje vyjednávací atmosféru," podotkl.

Poznámku senátorů o formě své komunikace, kterou se podle nich v poslední době vzdaluje občanům, nechal bez reakce.

Tagy: zahraniční investice český prezident zahraniční politika Česka prezidentovy zahraniční cesty

Zdroje: ČTK