Zaorálek se nejspíš také utká o post předsedy ČSSD

- Aktuality autor: red

V boji o příštího předsedu ČSSD pravděpodobně brzy přibude Bohuslavu Sobotkovi a Michalu Haškovi další konkurent. Ve straně by chtěl postoupit výše místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Středečním Lidovým novinám (LN) řekl, že uvažuje o funkci prvního místopředsedy nebo předsedy.

"Dostal jsem řadu návrhů, abych kandidoval na předsedu, a nebráním se tomu, abych ve straně postoupil. Uvažuji o funkci prvního místopředsedy strany nebo předsedy," řekl Zaorálek. Záležet podle něj bude na dílčích konferencích v Moravskoslezském kraji a dohodě, která z nich vzejde.

Mezi sociálními demokraty na severu Moravy se však už nyní mluví o tom, že by se měl Zaorálek na březnovém sjezdu strany o získání předsednického postu pokusit.

"Je čas, aby byl předseda z Moravy"

"Reprezentujeme jako kraj nejvíce voličů sociální demokracie a myslím si, že je doba na to, aby byl předseda strany z našeho kraje," řekl LN člen moravskoslezského krajského výkonného výboru ČSSD Adam Rykala. A Zaorálkovo jméno prý v souvislosti s nejvyšším postem ve straně neskloňuje sám. "Co vím od členů z Moravskoslezského kraje, tak by ho rádi podpořili," dodal Rykala.

Rozhodující slovo k Zaorálkově kandidatuře nicméně moravskoslezští sociální demokraté řeknou až na nadcházejícím krajském sjezdu. "Zatím se o možnosti kandidatury Lubomíra Zaorálka jen hovoří. Není to oficiální, sdělila místopředsedkyně tamní ČSSD Dana Váhalová.

Hejtman Hašek: Na souboj se těším

Podle současného šéfa ČSSD Sobotky by bylo dobré, "kdyby Lubomír Zaorálek ve vedení ČSSD byl". K tomu, jestli je pro něj současný místopředseda ČSSD a místopředseda sněmovny nebezpečný soupeř, se ale nevyjádřil.

Druhý uchazeč o post šéfa ČSSD, jihomoravský hejtman Hašek, se na březnový souboj těší. "Myslím, že volba předsedy sociální demokracie bude po dlouhé době znamenat, že si delegáti sjezdu budou moct vybírat z více kandidátů," řekl LN. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nad Zaorálkovými ambicemi jen krčil rameny, píše deník.

Tagy: ČSSD paroubek zaoralek

Zdroje: ČTK