Za vraždu dvacetileté stopařky dostal doživotí

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Hradci Králové v úterý uložil Jiřímu Cimbálovi za čtyři roky starou brutální vraždu dvacetileté stopařky u Keteně na Jičínsku doživotní vězení. Rozsudek není pravomocný.

Obžalovaný před soudem opakovaně odmítl obvinění, že studentku, která cestovala stopem z Náchoda do Liberce, zavraždil. Sedmatřicetiletý Cimbál se proti rozsudku odvolal, státní zástupkyně Lenka Faltusová se práva na odvolání vzdala. 

Předseda senátu Jiří Vacek při zdůvodnění rozsudku řekl, že se soudu podařilo shromáždit dostatek důkazů a byly splněny všechny podmínky pro uložení doživotního trestu vězení. "Jednání bylo mimořádně společensky nebezpečné, obžalovaný naprosto bezcitně a surově zmařil život mladé dívky," řekl Vacek. 

Soud Cimbálovi uložil souhrnný trest, protože od roku 2005 jej soudy opakovaně potrestaly za jinou trestnou činnost, například krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí. Za svůj život byl Cimbál dosud potrestán ve 14 případech. Soud Cimbálovi uložil také povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné zhruba milion korun. 

Státní zástupkyně Lenka Faltusová, která pro Cimbála doživotní trest ve své řeči navrhla, řekla, že detaily, které obžalovaný sdělil svému známému, mohl znát pouze pachatel trestné činnosti a nikdo jiný.

Naopak Cimbálův obhájce Petr Gracík prohlásil, že jeho klient nadále tvrdí, že zavražděnou dívku vůbec neznal a vraždy se nedopustil a s dnešní verdiktem nesouhlasí. "Budeme se snažit dnešní rozhodnutí zvrátit, máme za to, že měl být doplněn skutkový stav. My jsme navrhovali několikrát množství důkazů a je chybou, že je soud neprovedl," řekl Gracík. 

Podle obžaloby Cimbál začal dívku v autě osahávat, ona se však bránila, a proto se ji rozhodl zabít. Po pachateli vraždy východočeští policisté pátrali několik let, kriminalisté podezřelého zatkli až v roce 2008. 

Policii na stopu navedl Cimbálův známý, který nahlásil, že se mu obžalovaný svěřil s tím, že dívku zabil. Cimbál to před soudem potvrdil. Hájil se však tím, že pouze chtěl, aby si jeho známý myslel, že dívku zavraždil. "Můj klient tvrdí, že to celé bylo divadlo," řekl Gracík. Soudní znalec Slavomil Hubálek Cimbála označil za egocentrického extrovertního cholerika, který si zakládá na své odlišnosti. Podle znalce také vyhledává extrémní zážitky, aby zahnal nudu.

Tagy: soud vražda

Zdroje: ČTK