Volby v Řecku: Socialisté nejúspěšnější

- Aktuality autor: red

Kandidáti podporovaní vládními socialisty v Řecku zvítězili v prvním kole regionálních voleb nad svými rivaly z řad konzervativců v sedmi ze 13 regionů.

Po nedělních místních a regionálních volbách bylo dosud sečteno 95 procent hlasů, oznámilo v pondělí řecké ministerstvo vnitra.

Na základě těchto výsledků by se Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) mohlo v prvním kole udržet ve svých tradičních baštách Kréta a Egejské ostrovy jižní. V dalších regionech bude zapotřebí druhé kolo hlasování. Jde především o Atény a oblast Attiky, které představují asi 30 procent hlasů.

Neúčast ve volbách guvernérů regionů byla vysoká, v rámci celé země 39 procent, přestože Řekové mají v zásadě hlasování povinné. Historicky rekordní byl počet odevzdaných nevyplněných nebo neplatných lístků, přes devět procent.

V čele velkých měst zůstali konzervativci

Konzervativní Nová demokracie (ND) se ve volbách starostů podle očekávání udržela v čele dvou velkých měst, Atén a Soluně, může však být ještě svržena ve druhém kole. Celkem bylo ve hře 325 radnic.

Pasok si zachoval převahu v dalších dvou velkých městech, Pireu a Patrasu, a dále získal radnici krétské metropole Heraklionu.

Na celonárodní úrovni podle řeckých médií tyto výsledky svědčí o silném sestupu Pasok, asi o deset bodů ve srovnání s výsledky parlamentních voleb z loňského roku, kdy socialisté získali 43,9 procenta hlasů. Vláda premiéra Jorgose Papandrea čelí poklesu popularity kvůli přísným ekonomickým škrtům, které si vynutila hospodářská situace v zemi. Papandreu údajně usiloval o předčasné parlamentní volby, pokud nynější hlasování nebude jednoznačné, aby si potvrdil podporu voličů pro další razantní kroky například v podobě zvýšení daní v příštím roce.

Boje s dluhy snižují popularitu vlády

Popularitu kabinetu, který je u moci teprve rok, výrazně snížila drastická opatření zaměřená na ozdravení státních financí. Boj se špatnou hospodářskou situací v zemi vedl mimo jiné i ke snižování důchodů a mezd státních zaměstnanců. Ti přijdou téměř o 20 procent dosavadního platu. Věk odchodu do důchodu se z dosavadního průměru 61,3 roku zvýší na 65 let a důchody se sníží.

Úspory byly i jedním z důvodů reformy státní správy. Prudce klesl počet zastupitelů na krajské a obecní úrovni. Všech 57 krajů se shluklo do 13 regionů. Počet radnic se snížil z 1034 na pouhých 325. Registrováno je přes 9,8 milionu oprávněných voličů.

Během roku proti snižování mezd a důchodů stávkovaly a demonstrovaly již několikrát tisíce Řeků. Odbory slibují, že budou v protestech pokračovat, zejména poté, co vláda oznámila své plány ohledně zvyšování daní v příštím roce.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond se s Řeckem, jemuž na jaře hrozil státní bankrot, v květnu dohodly na tříleté úvěrové pomoci do výše 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Tagy: Řecko konzervativci socialisté

Zdroje: ČTK