Volby: První odhad překvapil. Propadly prý ODS i ČSSD

- Aktuality autor: red

Letošní volby do Poslanecké sněmovny skončily. Informace o tom, která strana v nich uspěla, by mohly být známy do večera. První odhady SC&C a SPSS jsou ale velmi překvapivé.

Jsem optimista. Věřím ve vítězství, reaguje Sobotka

Poslední předvolební průzkumy předvídaly vítězství ČSSD před ODS, KSČM, Věcmi veřejnými, TOP 09 a KDU-ČSL, ostatním uskupením včetně Strany zelených šanci být ve sněmovně upíraly. 

Podle prvních odhadů mají ale obě největší politické strany ODS a ČSSD zatím shodně pouhých 20 procent. Třetí místo patří TOP 09 s odhadovanými 17 procenty. Nejde ovšem ani o předběžné výsledky voleb, ale jen o výsledky průzkumu u volebních místností, které mohou být nepřesné.

Volit přišlo podle odhadu volebních komisařů z různých míst republiky v průměru přes 60 procent voličů, což platí pro většinu regionů. Třeba v Praze a v Plzeňském kraji se v některých okrscích účast hodinu před uzavřením volebních místností blížila 70 procentům, v Moravskoslezském kraji byla ale jen kolem 55 procent.

Na hlasech, které voliči stranám odevzdali, bude záviset sestavení budoucí vládní koalice. Pokud lidé hlasovali spíše pro občanské demokraty, TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL, občanští demokraté by mohli jako nejúspěšnější z tohoto čtyřlístku znovu sestavit středopravicovou vládu.

Pokud ale ČSSD dosáhla velkého vítězství, jak to formuloval její předseda Jiří Paroubek, sociální demokraté by mohli po osmi letech znovu vládnout sami s podporou komunistů. Ve hře by byla i případná koalice ČSSD s lidovci a možná i s Věcmi veřejnými, zmiňována bývá někdy i velká koalice ČSSD a ODS. 

Řešení tajenky, kdo by mohl dostat od prezidenta Václava Klause šanci jako volební vítěz sestavit vládu, přinesou nadcházející hodiny. Během nich se na volebním serveru www.volby.cz budou průběžně objevovat výsledky hlasování ze všech téměř 15000 volebních okrsků v Česku i v zahraničí.

Tagy: sněmovna ČSSD paroubek odhady

Zdroje: ČTK