Vládu čeká schůze K9, může pročistit vzduch

- Aktuality autor: red

Tvrdé jednání dnes čeká zástupce stran vládní koalice, kteří se sejdou po jednání kabinetu na schůzce ve formátu K9. Spolupráce vládních stran je totiž výrazně zatížena vzájemnou nedůvěrou a skandály nejmenšího z partnerů, Věcí veřejných.

Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV by si dnes měli nejen vyříkat otázky kolem financování VV a případných personálních změn v koaliční vládě či případné dodatky ke stávající koaliční smlouvě, ale i pokročit v řešení faktických problémů, jako je zdravotnická reforma.

Opustí VV vládu?

V posledních dnech stále častěji padají dokonce slova o tom, že VV vládu, v níž měly původně čtyři ministry, zcela opustí a budou ji jen v Poslanecké sněmovně pomáhat s konkrétními zákony. O této možnosti hovořil předseda VV a dosavadní vicepremiér Radek John poté, co v úterý předal svou demisi premiéru Petru Nečasovi (ODS). John je tak na odchodu z vlády, v níž fakticky zůstávají jen dva zástupci nejmenší vládní strany.

A TOP 09 po nekončících mediálních skandálech VV stále hlasitěji volá po tom, aby koaliční partner předložil důkazy o průhlednosti svého hospodaření. Zástupci TOP 09 dávají najevo, že pokračování nynějšího stavu si dlouhodobě představit nedovedou.

Přesto zástupci stran stále hovoří o odhodlání pokračovat v koaličním projektu.

Tagy: Vláda K9

Zdroje: ČTK