Vláda se sejde s odbory, pokusí se předejít demonstracím

- Aktuality autor: red

Vláda se dnes na jednání tripartity sejde se zástupci odborů a zaměstnavatelů nad návrhy sociální, daňové, penzijní a zdravotnické reformy. Schůze se uskuteční za situace, kdy odbory odmítají téměř celou koncepci vládních reforem. Na sobotu kvůli nim svolaly do Prahy velkou demonstraci a hrozí dokonce stávkami.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Vláda by nám měla sdělit argumenty a důvody, proč naše připomínky a návrhy nemůže přijmout," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Měla by to podle něj být věcná argumentace, a ne prohlášení typu, že nelze návrh akceptovat, protože je v rozporu s koaliční dohodou a vládním programovým prohlášením.

Na daňové reformě odbory kritizují mimo jiné záměr vlády zdanit benefity typu stravenek či režijního jízdného. Vadí jim také to, že by se u zaměstnanců měly zvýšit platby na sociální pojištění o dvě procenta. Zdravotnickou a sociální reformu odmítají jako celek. U zdravotní reformy kritizují nedostatečnou definici toho, co je standard a nadstandard, u sociální například záměr vlády převést výplatu sociálních dávek z obcí pod úřady práce. Jednak to prý ztíží dostupnost služby pro občany, jednak to ohrozí tisíce pracovních míst úředníků z obecních úřadů.

Samy odbory si přitom nejsou jisté, že jednání tripartity k něčemu povede. "S moc velkým očekáváním tam nejdu, protože vláda dál postupuje svým standardním způsobem," řekl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Tagy: Vláda odbory tripartita

Zdroje: ČTK