Vláda chce získat miliardy ze státních firem

- Aktuality autor: red

Vláda premiéra Petra Nečase zkoumá, jak získat do tzv. "krizového rozpočtu" peníze ze státních firem. Na jejich účtech leží odhadem osm miliard korun.

Dalších celkově až deset miliard korun by kabinet během čtyřletého volebního období mohl získat odčerpáváním zisku státních podniků. Uvedly to úterní Hospodářské noviny (HN). 

Nečas ovšem v rozhovoru pro Rádio Česko připustil, že cesta převedení prostředků ze státních firem a státem vlastněných akciových podílů neřeší problém deficitu veřejných financí. "Tyhle prostředky by šly použít například na dotace do zemědělství či protipovodňovou ochranu. Ale nelze je započítat mezi příjmy státního rozpočtu," uvedl premiér. Navíc podle metodiky Evropské unie by tyto příjmy deficit veřejných financí zvýšily. 

Konkrétní plán chystá ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), jenž chce získat zdroje hlavně ze státních Lesů ČR a Budějovického Budvaru. "Bude to znamenat změnu legislativy. Ale peníze na účtech některých firem teď v době nezbytných rozpočtových škrtů potřebujeme," řekl Fuksa HN. O získání peněz se pokusí již letos. 

"Je to téma k diskusi, určitě teď stát musí hledat všechny rezervy. K čerpání peněz je ale nezbytný speciální zákon," upozornil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, jenž má na starost správu většiny státních podniků. 

Bez zvláštního zákona nemá podle HN nikdo šanci legálně ze státní firmy peníze získat, pokud nejde o státní akciovou společnost - nebo polostátní jako třeba ČEZ - kde je stát může čerpat prostřednictvím dividend. Ale akciovými společnostmi dosud nejsou desítky státních firem včetně třeba České pošty nebo Lesů ČR. 

Čekat na to, až se tyto firmy na akciové společnosti transformují, by podle deníku bylo záležitostí na roky a Fuksa čekat nechce. Právě jeho resort má nejlukrativnější firmu: Lesy ČR mají uloženo na účtech nečinně přes pět miliard korun a šanci bez potíží dosahovat miliardového ročního zisku. 

Lákavá může být i Česká pošta, jež v rezervách vykázala tři čtvrtě miliardy a stamilionové roční zisky. České aerolinie naopak zápasí o přežití, České dráhy berou na přepravu peníze od státu i krajů, napsaly dnešní HN.

Zdroje: ČTK