V noci na neděli mohou přijít silné bouřky a vítr

- Aktuality autor: Michal Polák

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které mají nad ránem zasáhnout Čechy. Místy je mohou doprovázet přívalové srážky a silné nárazy větru. Slabší bouřky se mohou ojediněle vyskytnout už dnes odpoledne a večer, sdělil dnes Český hydrometeorologický ústav.

V přívalových srážkách může spadnout až 50 milimetrů vody na metr čtvereční a nárazy větru mohou mít rychlost až 90 kilometrů v hodině. Intenzivní bouřky se mohou vyskytovat i v dalších dnech.

Před studenou frontou, která bouřky od západu přinese, bude na území České republiky i dále proudit velmi teplý vzduch od jihu. Dnes může teplota vystoupit místy nad 34 stupně Celsia a ještě v neděli budou nejvyšší denní teploty s výjimkou západu a severozápadu Čech překračovat 31 stupeň Celsia, vyšší než 34 stupně mohou být již jen na Moravě a ve Slezsku.

Meteorologové upozorňují, že lidé by měli i s ohledem na svůj zdravotní stav vysokým teplotám přizpůsobit svůj režim. Tam, kde bouřky způsobí přívalové srážky, je třeba počítat s rychlým odtokem vody ze svahů, rozvodněním malých potoků a zatopením níže položených míst. I na silný vítr by se lidé měli připravit tak, že zajistí předměty, které by se mohly uvolnit a stát se nebezpečnými.

Tagy: bouřky vítr čechy červen

Zdroje: ČTK