V Českých Budějovicích se objevila úplavice

- Aktuality autor: red

Hygienici v Českých Budějovicích zjistili u několika lidí infekční průjmové onemocnění úplavici. Postižení se nejspíš nakazili z bramborového salátu v jedné jídelně, oznámil pracovník Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba

Přibližně u tří desítek osob, které se v jídelně stravují, se objevily o víkendu první příznaky infekčního onemocnění. "Kultivační vyšetření do čtvrtka potvrdila bakteriální onemocnění bacilární úplavici zatím celkem u jedenácti osob," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Zdeněk Velikovský. Všichni postižení snědli minulý pátek v jídelně bramborový salát, který by mohl být zdrojem bakterie. Hygienici ve středu dělali odběry u zaměstnanců stravovacího zařízení, ale výsledky ještě nemají k dispozici.

Počet nakažených úplavicí se podle odhadů ještě může zvyšovat. Hygienici nařídili v jídelně dezinfekci a také informovali o situaci okolní firmy, jejichž zaměstnanci se tam stravovali. "Vyšetření postižených lidí chvilku trvá, myslím si, že v pondělí bychom mohli mít už celkem přesná čísla. Ale může se to dál měnit ještě během příštího týdne," uvedla epidemioložka krajské hygienické stanice Marcela Fryšová.

Podle jejího odhadu bakterie nakazily několik desítek lidí. Pacienti, u nichž se zjistí úplavice, musejí zůstat doma a jisté omezení se týká i jejich rodinných příslušníků. "Například děti, jejichž rodič nebo sourozenec má úplavici, nesmí cestovat na letní tábor," řekla epidemioložka, která se v posledních letech nesetkala s masivnější nákazou tohoto druhu. "Sem tam se u někoho vyskytla úplavice.

Ale nejednalo se o epidemii," vysvětlila Fryšová. Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nákaz. Vysoce nakažlivé průjmové onemocnění se může projevovat vysokými teplotami, bolestí břicha, bolestivým nutkáním na stolici, provázejí je vodnaté průjmy s příměsí hlenu a krve. Závažnost je ovlivněna věkem pacienta. Nebezpečná je rychlá dehydratace organismu. Zdrojem je nemocný člověk.

Zdroje: ČTK