V 87 letech zemřel režisér Otomar Krejča

- Aktuality autor: red

Ve věku 87 let zemřel v pátek významný český divadelní režisér Otomar Krejča. Jeho jméno je spojeno především s legendárním Divadlem za branou, které v 60. letech založil.

O jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. 

Jako režisér vytvořil Krejča 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí. Důraz kladl na způsob práce s herci a etiku divadelní práce.

Krejča se mnohokrát představil i před kamerou jako filmový herec. Hrál ve čtyřech desítkách filmů a dokonce v takových perlách české kinematografie jako byl Krejčíkův Vyšší princip nebo Kočár nejsvětější svátosti. Diváci si jej pamatují také jako filmového režiséra z detektivního snímku Alibi na vodě.

Otomar Krejča se zásadně zapsal do historie Národního divadla; jeho cílem bylo vytvoření dramaturgie, která by přinesla původní hru s pravdivými postavami současníků. Divadlo chápal jako souvislou uměleckou tvorbu, zakládající a rozvíjející určitý divadelní názor a styl. Jeho podmínkou byla volba přesných uměleckých prostředků i spolupracovníků. 

V roce 1956 byl Krejča jmenován šéfem činohry ND, po pěti letech však rezignoval. Protestoval proti tomu, že byl propuštěn jeho nejbližší spolupracovník, dramaturg Karel Kraus. V polovině 60. let uskutečnil představu vlastní "divadelní dílny", když založil slavné Divadlo za branou. Scéna však byla s nástupem takzvané normalizace v roce 1972 zrušena.

V polovině 70. let ještě připravil pět inscenací v Libni, pak už směl pracovat jen v zahraničí. Mimo jiné byl ředitelem Městského divadla v Düsseldorfu. Obdržel řadu domácích a zahraničních ocenění. Například v roce 1998 medaili Za zásluhy a v roce 2001 Thálii za celoživotní mistrovství. O rok později mu Akademie múzických umění udělila čestný doktorát. 

Po listopadu 1989 si Krejča nejvíce přál pokračovat doma v práci režijní a pedagogické, ale k té už měl jen málo příležitostí. Obnovené Divadlo za branou II, v němž obhajoval svou představu divadla jako umění, jehož základem je drama a herec, bylo ke konci roku 1994 z rozhodnutí ministerstva kultury zrušeno. Krátkým návratem do činohry ND, kde nastudoval Goethova Fausta a Bernhardův Portrét umělce jako starého muže, prokázal sílu své životní víry v divadlo jako projev a obraz "života lidského ducha". 

Letos v březnu přebírala na jevišti "zlaté kapličky" Krejčova manželka Marie Tomášová cenu Thálie za celoživotní dílo. Uvedla přitom, že ji tak trochu vrací k hercům a poděkovala manželovi, s nímž stála u zrodu Divadla Za branou, za jeho úžasnou lásku a úctu k autorům i velkou životodárnou radost, kterou cítila, když se směla podílet na jeho osudovém divadelním vyznání. Ocenila zároveň, že všechno, co Krejča pro jeviště dělal, šlo vzhůru. "A přitom sbíral podněty docela obyčejně a poctivě ze země a svých citů," dodala Tomášová.

Zdroje: ČTK