Údajně unesený íránský vědec se vrátil do Teheránu

- Aktuality autor: red

Íránský jaderný vědec Šahram Amírí, kterého údajně loni unesly americké tajné služby do USA, se dnes vrátil do Íránu. Na teheránském letišti se mu podle agentury Reuters dostalo vřelého přijetí rodiny, přivítal jej i vysoký úředník íránského ministerstva zahraničí. Během tiskové konference zopakoval vědec svá dřívější tvrzení.

Na dvaatřicetiletého Amírího čekalo na letišti asi deset členů rodiny s květinami. Vědec v béžovém obleku se vítal zejména se svojí ženou a synem.

Novinářům zopakoval, že byl před rokem unesen americkou tajnou službou, když byl na pouti v Saúdské Arábii. "Američané po mně chtěli, abych tvrdil, že jsem přeběhl do Ameriky o své vůli, aby mě využili ke zveřejnění falešných informací o íránském jaderném programu," uvedl Amírí na tiskové konferenci.

Spojené státy naopak tvrdí, že k nim vědec přeběhl ze svého rozhodnutí, později však změnil názor a rozhodl se vrátit domů.

Podle agentury AP řekl dnes Amírí, že byl ve Spojených státech duševně i tělesně mučen. Bylo mu prý nabídnuto 50 milionů dolarů (asi miliarda korun), aby zůstal v USA. Údajně disponuje doklady, že v USA nebyl svobodný, ale byl pod neustálou kontrolou ozbrojených příslušníků tajných služeb.

Amírí se podle AP rovněž snažil umenšit svoji roli v íránském jaderném programu, kterého se obává Západ. "Jsem obyčejný vědec, který pracoval na univerzitě," řekl. "Nejsem zapojen do žádné tajné práce. Neměl jsem žádné utajované informace."

Spojené státy v minulosti popřely, že by jejich rozvědky vědce unesly. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v úterý uvedl, že Amírí byl v USA ze své vůle a mohl zemi kdykoli opustit. Odmítl také tvrzení, že by se s ním špatně zacházelo.

Nejmenovaný činitel z Washingtonu řekl ve středu agentuře Reuters, že Spojené státy získaly od jaderného vědce užitečné informace.

Amírího osudy po údajném únosu před 14 měsíci stále halí řada nejasností. Existuje několik sporných videonahrávek, na nichž figuruje muž, který se označuje za Amírího. Na jedné tvrdí, že byl unesen do USA a mučen. Na jiné říká, že v USA studuje. Na třetí uvádí, že utekl agentům CIA, skrývá se, a vyzývá humanitární organizace, aby mu pomohly vrátit se do Íránu.

V pondělí se Amírí nečekaně objevil na oddělení pákistánské ambasády ve Washingtonu, které zajišťuje íránské zájmy v USA, a vyslovil přání vrátit se do vlasti.

Tagy: USA Írán vedec Teherán

Zdroje: ČTK