Účastník odboje a čestný předseda ČSSD Klaban zemřel

- Aktuality autor: red

Ve věku 87 let zemřel v sobotu účastník protinacistického odboje, čestný předseda ČSSD a spoluzakladatel obnovené polistopadové sociální demokracie Slavomír Klaban.

Oznámil to úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Rozloučení se zesnulým bude ve čtvrtek 24. června v Malé obřadní síni strašnického krematoria. 

"Byl to významný a statečný sociální demokrat. Vždy jsem obdivoval nasazení a odvahu, s jakou za stranu bojoval nejen on, ale celá jeho rodina, a to v dobách, které nebyly sociální demokracii vůbec nakloněny," uvedl Sobotka.

Klaban vystudoval pedagogiku a působil ve svém rodišti v Hradci Králové na několika školách. Za války se spolu s dalšími členy své rodiny zapojil do protinacistického odboje. Působil v Obraně národa.

V roce 1944 spolupracoval s parašutisty ze skupiny Barium, kteří spolu s dalšími výsadky organizovali bojové skupiny pro připravované povstání. V říjnu 1944 byl ale zatčen gestapem. Vězněn byl v cele smrti v terezínské Malé pevnosti. Před popravou ho zachránil konec války. 

Po válce odmítl vstoupit do KSČ a na konci osmdesátých let se aktivně podílel na obnově sociální demokracie. Jejím čestným předsedou se stal v roce 1990. Klaban patřil k těm sociálním demokratům, kteří považují bratry Josefa a Ctirada Mašína za hrdiny protikomunistického odboje.

Zdroje: ČTK