Dnes je pondělí 23. května 2022., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 23°C Polojasno

Švédsko řeší nedostatek odpadu

Švédsko řeší nedostatek odpadu
zdroj: ThinkStock

Ačkoli se může zdát, že v dnešním světě je stále rostoucí produkce odpadu jedním z největších problémů lidstva a tedy i jednotlivých států, existují i země, kterým se odpadků nedostává. Jednou z nich je např. Švédsko, do kterého je ročně z ostatních zemí ke spálení dovezen až milion tun odpadků.

Švédské spalovny trpí dlouhodobým nedostatkem paliva. Země sama nedokáže vyprodukovat dostatečné množství odpadu potřebného do zhruba třicítky tepláren, na které je v dnešní době napojeno až 80 % švédských domácností. Zprávu o tom přinesl francouzský portál rfi.fr. Podíl spaloven na produkci tepla je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi výrazně vyšší. Spalování odpadků za účelem získání tepla se ve Švédsku začalo rozvíjet po druhé světové válce a stále nabývá na významu.

Od roku 2002, kdy bylo ve Švédsku zákonem zakázáno ukládání odpadu na skládku, vyrostly v zemi nové teplárny. Ekonomická krize však zpomalila průmyslovou výrobu a tím i produkci odpadu. Následkem toho musí Švédsko dovážet až 20 % z potřebného objemu odpadu a to převážně z Norska a Velké Británie. Letos na jaře byly do země letecky dopraveny také 3000 tun odpadu z italských měst, která se pod haldami odpadu naopak dusí.

Přestože spalování odpadu je pro získávání tepla velice efektivní a vzniká jím méně skleníkových plynů, než kolik produkují skládky, švédští ochránci přírody jsou znepokojeni. Přestože je podle jejich názoru mnohem šetrnějším způsobem zpracování odpadu jeho recyklace, podle odhadů švédských úřadů se podíl spaloven na produkci tepla do roku 2030 ještě zdvojnásobí. Úroveň recyklování odpadu ve Švédsku je na dobré úrovni, ovšem jeho rozvoj poslední roky z ekonomických důvodů stagnuje.

 

Zdroje:
rfi.fr