Stropnický: Program ANO se s ČSSD shodne v 61 procentech

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Program hnutí ANO se s programem ČSSD shodne v 61 procentech, což nabízí prostor pro racionální jednání. V diskusním pořadu televize Prima to řekl zvolený poslanec Martin Stropnický (ANO). ANO skončilo ve sněmovních volbách druhé se ziskem 18,65 procenta hlasů za ČSSD. Podle Stropnického se nabízí spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zda by šlo o koalici nebo podporu menšinové sociálnědemokratické vlády, není podle Stropnického jasné.

Martin Stropnický

Martin Stropnický,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Jsme připraveni jednat. Volební výsledek nás vede k povinnosti jednat," řekl Stropnický. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se nyní nechystá být v "čisté opozici ve smyslu žádného vztahu k vládě". Podle Stropnického by to nebylo státotvorné gesto. Nová strana by ale mohla být v opozici, v níž by tolerovala vládu sociální demokracie. "Když máte skoro 19 procent, jste v jiné situaci, než když jich máte 12 nebo šest," zdůvodnil Stropnický

S ANO chce jednat vítězná sociální demokracie, které dali voliči 20,45 procenta hlasů. Předseda Bohuslav Sobotka v debatě řekl, že levice nemá v nové Sněmovně většinu, a proto chce strana hledat řešení v sestavení středolevé vlády. ČSSD původně chtěla menšinovou vládu za podpory KSČM, strany ale nemají ve Sněmovně většinu. Podle Sobotky by ČSSD s ANO mohla najít shodu například v postoji k církevním restitucím. 

Podle Sobotky by ANO mělo přijmout odpovědnost a na vládě se podílet. V příštích volbách by se straně mohlo stát, že jí voliči "spočítají" její účast ve Sněmovně, i když byla v opozici, uvedl předseda ČSSD. 

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK