STEM: Náskok ČSSD je stále velký

- Aktuality autor: red

Volby do Poslanecké sněmovny by v dubnu vyhrála sociální demokracie, druhá by byla ODS. Podle průzkumu agentury STEM, zveřejněného ve středu, by ČSSD volilo 35,1 procenta lidí.

Občanským demokratům by dalo hlas 27,5 procenta lidí. Třetí by skončili komunisté, které by volilo 10,5 procenta občanů. Straně zelených by dalo hlas 5,6 procenta lidí a lidovcům 4,4 procenta voličů. KDU-ČSL, ale i SZ tak stále hrozí, že by nemusely projít dio sněmovny. Preference obou největších politických stran se proti předchozímu šetření významně nezměnily. Naopak menší strany si od minulého měsíce mírně polepšily. Stranické preference podle STEM ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, včetně nerozhodnutých a těch, kteří nejsou schopni jmenovat preference žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Statistická chyba se přitom pohybuje kolem plus minus 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem plus minus 2,5 procentního bodu.
Podle CVVM se rozdíl zvyšuje, ODS oslabuje Podle dubnového modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by sociální demokracii volilo dokonce 37,5 procenta lidí, ODS by dalo hlas 28 procent lidí. Obliba ODS se oproti březnu propadla o 3,5 procentního bodu, naopak ČSSD posílila o 1,5 procentního bodu, uvedla agentura CVVM. Na třetím místě se ocitli komunisté, volilo by je 15,5 procenta Čechů, zeleným a lidovcům by dalo hlasy shodně sedm procent lidí. Průzkumu CVVM, který se uskutečnil v době od 30. března do 6. dubna, se zúčastnilo 1056 lidí.

Zdroje: ČTK