Stát rozšíří seznam očkovaných proti prasečí chřipce

- Aktuality autor: red

Češi o očkování proti prasečí chřipce stále nejeví příliš zájem. Protože do Česka tento týden dorazí dalších 70 tisíc vakcín proti prasečí chřipce, musí vláda dnes rozhodnout o tom, které další skupiny obyvatel vakcínu budou moci dostat.

zdroj: Archiv

Zatím se nechala proočkovat jen čtvrtina lidí, kteří mají na vakcínu nárok. Vláda dnes proto rozšíří seznam, kterým stát uhradí očkovací dávku proti chřipce, o další skupiny lidí se zdravotními riziky - o lékaře, zdravotníky, policisty, vojáky, ale i další profese.

Postupně tak budou proočkováni železničáři, zaměstnanci pošty nebo vězeňské služby. Na řadu pak přijdou  i pacienti s méně závažnými chronickými nemocemi.

„V zahraničí jsou již vyočkovány desítky milionů dávek, my jsme na desítkách tisíc. Očkování má stále smysl, neboť s velkou pravděpodobností zde virus bude cirkulovat řadu dalších měsíců a stále se setkáváme s velmi závažnými průběhy onemocnění, včetně úmrtí," uvedl pro Českou televizi předseda České vakcinologické společnosti Roman Primula.

Stát v srpnu objednal milion vakcín proti prasečí chřipce za 220 milionů. Očkovat se začalo 23.listopadu. Zájem ale má jen asi čtvrtina z těch, kteří mají na vakcínu nárok. Podobně je na tom kupříkladu i Francie. Vláda tam kvůli nízkému zájmu obyvatel ruší objednávky desítek milionů vakcín. V Česku podle ministerstva zdravotnictví žádné přebytky nehrozí. Celkem by mělo být naočkováno 10 procent populace.

www.parlamentnilisty.cz