Spory uvnitř ČSSD: Pražští radní si nabízeli úplatky

- Aktuality autor: red

Pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100.000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro Plachého zvolení na stranickou kandidátku na magistrát.

Uvedly to čtvrteční Lidové noviny (LN), podle nichž to vyplývá z nahrávek, které má list k dispozici. Plachý v rozhovoru s LN připustil, že na jedné schůzce Jirkovskému uvedenou sumu za pomoc při hlasování skutečně slíbil, prý to ale bylo jen naoko a později řekl, že nic nezaplatí. Schůzky se účastnil také šéf místní organizace Prosek František Kolínský, píšou LN.

Korupce na oko?

Plachý uvedl, že nahrávku také získal, "ale bylo to sestříháno a velmi hrubě zkresleno". Jirkovský si podle něj o úplatek řekl. Plachý prý chtěl spolu s Kolínským zjistit, "co za tím je dalšího" a jestli nejde třeba o provokaci. "To znamená, že jsem jakoby naoko mu (Jirkovskému) tuto částku přislíbil. Od samého začátku se v žádném případě nejednalo o úmysl si tuto podporu koupit," dodal pražský radní. Na další schůzce prý Jirkovskému řekli, že na "tuto hru odmítáme přistoupit".

Jirkovský v LN uvádí, že peníze od Plachého opravdu nedostal, situaci ale interpretuje jinak: "Protože jsem to odkryl ještě před obvodní konferencí".

Plachý vše pokládá za akci "vyděrače" a "určitý komplot některých lidí". O rezignaci na post radního proto neuvažuje.

Nakupování hlasů běžnou praxí

LN píšou, že Jirkovský za desetitisícové částky už dříve pomáhal Plachého spojenci Kolínskému při různých jiných vnitrostranických hlasováních. Později, v květnu, si podle deníku začal Jirkovský schůzky nahrávat na audio- i videozáznamy, které prý již několik měsíců "kolují v ČSSD". Tvrdí, že chtěl vše odkrýt. Podle několika nahrávek, které mají LN k dispozici a také podle Jirkovského tvrzení, bylo v Praze 9 účelové nakupování hlasujících na vnitrostranické konference poměrně běžnou praxí.

Jirkovský byl podle LN v úterý večer za pořizování nahrávek z ČSSD vyloučen a spolu s ním i dva další předsedové místních organizací, byť ti z jiných důvodů. Čtvrteční Právo píše, že ČSSD v Praze 9 v úterý na obvodní konferenci vyloučila ze strany předsedu místní organizace v Kbelích Jana Štrofa, lídra ve Vysočanech Jirkovského a šéfa ČSSD na Střížkově Jana Dufka.

Tagy: ČSSD Praha korupce magistrát

Zdroje: ČTK