Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Špidla, Jourová, Dienstbier. Vláda se rýsuje

Špidla, Jourová, Dienstbier. Vláda se rýsuje
Jiří Dienstbier, Vladimír Špidla (uprostřed) | zdroj: Profimedia

Po čtvrteční schůzce s prezidentem a následném jednání s hnutím ANO doufá šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, že do konce roku bude sestavena vláda i schválený rozpočet. Zbývá dohodnout personální složení kabinetu. Mezi kandidáty na ministerské křeslo je i někdejší český premiér Vladimír Špidla nebo senátor Jiří Dienstbier.

Jednou z klíčových záležitostí je vybrat a dohodnout se na personálním obsazení budoucí vlády. Podle Lidových novin je mezi kandidáty sociální demokracie i bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla. Ten by mohl vést resort životního prostředí. "Kdyby ta nabídka přišla, tak by akceptovatelná byla. To je jasné," připustil politik, který by se tak do Strakovy akademie vrátil po devíti letech.

Post ministra spravedlnosti, které bude v příštích letech klíčové i díky přípravám nového zákona o státním zastupitelství, by mělo získat hnutí ANO. Kandidátkou je v takovém případě podle informací deníku profesorka Helena Válková. "Oslovena jsem nebyla, ale samozřejmě vím, že moje jméno v té souvislosti padá," uvedla. Kdyby odmítla, "náhradníkem" je sociálnědemokratický senátor Jiří Dienstbier. A na nabídku by prý kývnul.

Mládek na ministerstvo průmyslu

Jasnější obrysy dostává i vyjednávání o dalších resortech. Obrana, zdravotnictví nebo vnitro by mohly připadnout ČSSD, zatímco ANO by mělo vést zahraničí. Také ministerstvo obchodu a průmyslu by mohlo být svěřeno do rukou sociálních demokratů. Vést by jej mohl stínový ministr financí Jan Mládek. Sám ale tuto možnost prý zatím nechce komentovat. "ČSSD by rozhodně měla mít nějaké hospodářské ministerstvo," připouští.

Kandidátem na vnitro je podle deníku místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Svou budoucnost prý ale zatím neřeší. Spekulaci, že by post ministra zahraničních věcí obsadil šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček, vyvrátil sám Sobotka. Kandidátem z řad ANO na toto křeslo je Martin Stropnický.

Babišova ředitelka ministryní práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mohla vést Radka Maxová z hnutí ANO, která je v současné době ředitelkou jakosti v Kosteleckých uzeninách, které spadají pod Agrofert šéfa hnutí Andreje Babiše. "Určitě by to byla výzva. A za stavu, v jakém se ten resort nachází, je to i velká odpovědnost. Té se nechci zříkat," uvedla Maxová pro LN.

V souvislosti s obsazením ministerstva pro místní rozvoj se dlouhodobě mluví o místopředsedkyni ANO Věře Jourové. Kultura by mohla zase připadnout stínovému ministru ČSSD Ivanu Krejčímu, který jak sám přiznává, je připraven resort převzít.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, si rovněž dělá zálusk na dvě nebo tři ministerské posty, své nároky chce ale nejprve sdělit svým partnerům. Připadnout jim podle deníku může třeba zemědělství. "Ta možnost tady pořád je. Není vyloučena," uvedl k vládnímu angažmá Bělobrádek.

Zdroje: