Slovensko chce přijmout tři vězně z Guantánama

- Aktuality autor: red

Slovensko podle místních médiích přijme tři vězně z americké věznice Guantánamo, kde jsou zadržováni vězni podezřelí z terorismu. Úřady ale zatím tyto neoficiální informace nepotvrdily.

Server Sme napsal, že by letos do země po dohodě s USA měli přijet tři vězni. Slovenské ministerstvo zahraničí se to prý chystá dnes oznámit.

Server uvedl, že podle jeho informací se nejedná "o nebezpečné teroristy".
Americká věznice Guantánamo na Kubě funguje od ledna 2002. Nechal ji po útocích z 11. září zřídit tehdejší americký prezident George Bush. Spojené státy v zařízení zadržují osoby, které podezřívají z terorismu. O uzavření vězení, které kritizovali ochránci lidských práv, rozhodl krátce po svém nástupu do Bílého domu prezident Barack Obama.

Věznice měla přestat fungovat letos v lednu. Tento termín ale americká administrativa nesplní. Stále totiž řeší, kam by propuštěné umístila. Některým by v jejich vlasti mohlo hrozit pronásledování. Několik bývalých vězňů se už přesunulo na Bermudy i jinam. Přijetí dalších zvažovaly některé evropské státy. ČR o převzetí guantánamských vězňů ale zatím neuvažuje.

Zdroje: ČTK