Šéf štrasburského soudu: Zpětné restituce možné nejsou

- Aktuality autor: red

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vytvořil pevný precedent, podle nějž není možné domáhat se restitucí časově neomezeně. Po jednáních v České republice to řekl předseda soudu Jean-Paul Costa.

Je podle něj otázkou, zda by se po přijetí lisabonské smlouvy restitučními nároky zabýval i Evropský soudní dvůr v Lucemburku. V této souvislosti ale upozornil právě na jasné rozhodnutí svého soudu. 

"Nechci předjímat, jak by rozhodovali kolegové u lucemburského soudu a zda-li je vůbec možné, aby k tomuto soudu byla podána stížnost v této věci. Nicméně musím konstatovat, že náš soud vytvořil poměrně pevnou judikaturu v těchto věcech, pokud se týká restitucí nejen v České republice. A v té konstatoval, že není možné se domáhat restitučních zákonů časově neomezeně," řekl Costa. 

Soud ve Štrasburku už v roce 2005 odmítl žalobu devadesáti odsunutých Němců o náhradu za majetek zabavený podle Benešových dekretů. Odvolávali se přitom na Evropskou úmluvu. Soud v Lucemburku o ničem takovém ještě nejednal. 

Prezident Václav Klaus nyní žádá pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou právě kvůli obavám o zpochybnění dekretů a majetkových poměrů v ČR. Zdůvodňuje to mimo jiné právě možností, že by soudní spory mezi jednotlivci a státy EU řešil soud v Lucemburku podle Listiny práv EU, na níž odkazuje lisabonská smlouva. 

Costa, kterého do ČR pozval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, se v Praze setkal s Klausem i premiérem Janem Fischerem. Obsah jednání s prezidentem nechtěl komentovat s tím, že chce zachovat důvěrnost. Hovořili prý ale hlavně o další spolupráci mezi ČR a štrasburským soudem.

"Návštěva v Praze a Brně byla plánována dlouhou dobu dopředu a nerad bych jakkoliv zasahoval do rozhodování o této záležitosti v České republice," zdůraznil. Pozvánku do ČR prý dostal už před rokem a je pouze náhoda, že přijel právě v této "zajímavé době".

Zdroje: ČTK