Šéf polské diplomacie zrušil návštěvu Česka

- Aktuality autor: red

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski zrušil čtvrteční cestu do České republiky. Podle zdroje z polské ambasády na plánovanou návštěvu nepřijede.

Potvrdil to také mluvčí ministerstva zahraničí ČR Filip Kanda.

Sikorski se měl setkat se svým českým protějškem Janem Kohoutem a podepsat memorandum o spolupráci mezi oběma ministerstvy. Odpoledne ho očekával na Pražském hradě prezident republiky Václav Klaus

Sikorski se chystal do české metropole v situaci, která není pro Polsko jednoduchá - země se vzpamatovává z tragické letecké nehody, při níž v sobotu u západoruského Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyński a členové jeho početné delegace. Polský ministr původně chtěl svůj pobyt jen zkrátit, například zrušil debatu o zahraniční politice. 

Tragický skon polského prezidenta a dalších představitelů polské politiky a armády zasáhl i Prahu. Česká vláda rozhodla, že při smutečních akcích v Polsku bude na českém území po oba víkendové dny den smutku. 

Česko-polské vztahy jsou na dobré úrovni. V poslední době oba státy vedle členství v EU, NATO a uskupení visegrádská čtyřka (V4) spojovaly také americké plány postavit ve střední Evropě protiraketový štít.

Američané ovšem původní záměr zrušili, a tak Polsko a ČR chtějí hledat nové možnosti spolupráce v rámci NATO. Při návštěvě polského ministra by se mohlo hovořit také o takzvaném východním partnerství, kterým chce sedmadvacítka výrazně posílit spolupráci se šesti postsovětskými republikami.

Tagy: Česko Polsko ministr

Zdroje: ČTK