Ruští agenti letí do Moskvy

- Aktuality autor: red

Deset ruských špionů zadržených minulý měsíc v USA míří americkým vládním letounem z New Yorku do Vídně a dál do Moskvy. Opačným směrem mají odcestovat čtyř osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. Výměnou špionů se uzavře dvoutýdenní skandál, který díky obavě Moskvy a Washingtonu ze zhoršení vzájemných vztahů končí stejně rychle, jak rychle začal.

Podle médií jde o dosud největší známou výměnu zadržených ruských a amerických špionů. Výměna by měla usnadnit snahy Washingtonu a Moskvy o nápravu vztahů narušených prohlubující se atmosférou podezíravosti, napsala agentura AP.
Desítka ruských agentů ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal výnos, kterým udělil milost čtyřem osobám odsouzeným v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. I oni museli písemně uznat svou vinu.

Omilostněnými jsou ruský vědec Igor Suťagin, pracovník ruského Ústavu strategických studií USA-Kanada, který si v Rusku od roku 2004 odpykával 15 let vězení za špionáž pro CIA. Ve skupině propuštěných je dále explukovník vojenské rozvědky Sergej Skripal, kterého podle ruské tajné služby v polovině 90. let zverbovala britská špionáž. Dalším je Alexandr Zaporožskij, který byl podle agentury ITAR-TASS zástupcem náčelníka prvního oddělení ruské rozvědky. V roce 1998 Zaporožskij odcestoval do USA, kde oficiálně pracoval jako expert na bezpečnost námořní plavby; v roce 2003 byl v Rusku odsouzen 18 letům vězení za vlastizradu.

Osoba posledního z omilostněných Gennadije Vasilenka je pro ruské novináře záhadou. Jde nejspíš o bývalého pracovníka sovětské tajné policie KGB, který se po rozpadu SSSR stal zástupcem šéfa bezpečnostní služby ruské televizní stanice NTV Pljus. V roce 2006 byl odsouzen ke třem letům vězení, podle agentury RIA Novosti za nezákonné držení zbraní a napadení veřejného činitele. Na svobodu měl ale podle agentury vyjít už loni.

Jméno Vasilenko se ale v seznamech pracovníků KGB objevuje několikrát - v roce 1976 byl muž toho jména vyslán do USA a v roce 1988 na Kubě zatčen a deportován do SSSR, kde byl obviněn ze špionáže pro USA. Obvinění se neprokázalo a Vasilenko byl z KGB propuštěn. Jeho další osud je neznámý.

Dříve se ve spekulacích médií místo Vasilenka vyskytovalo jméno údajného agenta CIA Alexandra Sypačova. Ten však podle své advokátky na výměnu odmítl přistoupit; skoro celý trest si už odpykal.
Při omilostnění prezident Medveděv podle kremelských zdrojů přihlížel k tomu, že Suťagin strávil v cele už okolo jedenácti let, Zaporožskij devět let a Skripal pět a půl roku.

Americké zdroje naopak poukazují na to, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění značně špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé". Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o výměně špionů s Ruskem bylo rozhodnuto "z humanitárních a národně-bezpečnostních důvodů". Další zadržování odhalených ruských agentů nepředstavuje pro USA žádný strategický zájem.

"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení (záležitosti) jak z hlediska národní bezpečnosti, tak z hlediska humanitárního," řekl podle agentury AFP mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. "Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.

Čtyři západní špioni mohou podle amerického ministerstva spravedlnosti odcestovat po propuštění z ruských věznic do USA i se svými rodinami, pokud si to budou přát. Američané s nimi byli v kontaktu od pondělí.

Součástí čtvrtečního soudního líčení v New Yorku, po němž následovala deportace zadržených, bylo i odhalení pravé totožnosti ruských špionů. Soud potvrdil, že obvinění Vicky Pelaezová, Anna Chapmanová a Michail Semenko se v USA pohybovali s pravými jmény. Vladimir a Lidija Gurjevovi žili v USA pod jménem Richard a Cynthia Murphyovi, Donald Howard Heathfield byl ve skutečnosti Andrej Bezrukov, skutečné jméno Tracey Lee Ann Foleyové bylo Jelena Vavilovová, Juan Lazaro se jmenuje Michail Vasenkov, Michael Zottoli je Michail Kucik a Patricia Millsová se jmenuje Natalija Pereverzevová.
Soud zadržené odsoudil k trestu vězení, jehož délka odpovídá době jejich zadržení. Byli proto okamžitě propuštěni.

Skupina má zákaz vstupu do USA, což podle amerických médií platí i pro Vicky Pelaezovou (55), která má americké a peruánské občanství. Ruské zdroje uvádějí, že Pelaezová, rodem Peruánka, hodlá v Rusku strávit asi týden a chce se vrátit do vlasti, kde mají její příbuzní ranč. V Peru chce žít i přesto, že jí Moskva přislíbila doživotní měsíční rentu 2000 dolarů (přes 40.000 korun), volná víza pro dva její dospělé syny a byt v Rusku.

RIA Novosti napsala, že Pelaezová nevěděla, že její dlouholetý životní partner Juan Lazaro se ve skutečnosti jmenuje Michail Vasenkov. "Milovala ho 30 let, vše co dělala, dělala pro něj," napsala agentura s odvoláním na americké advokáty. Vasenkov, jemuž je dnes 66 let, prožil dětství na Sibiři, více se o jeho životě neví. Pelaezová přiznala, že z Latinské Ameriky převážela na přání svého partnera peníze "na špionážní činnost".
Špionka Anna Chapmanová, která má díky dřívějšímu, dnes již rozvedenému manželství britské občanství, se hodlá podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky usadit ve Spojeném království.

I když se u soudu ke špionáži přiznala, necítí žádnou vinu. Veškeré údaje, které předávala ruským diplomatům v New Yorku, prý získala z veřejných zdrojů a bezpečnost USA nijak neohrožovala. Žádné hmotné výhody ze své činnosti neměla. Ostatní obžalované podle ruských médií nejen neznala, ale neměla prý o jejich existenci ani ponětí. Chapmanová měla na Manhattanu prosperující internetovou realitní kancelář.

Otcem Chapmanové je bývalý ruský diplomat, který byl podle Alexe Chapmana, bývalého manžela Anny, vysokým důstojníkem KGB. Chapmanová tvrzení svého exmanžela odmítla a řekla, že na něj podá žalobu. Za Alexe Chapmana se provdala v roce 2002, tři roky poté se manželství rozpadlo.

Podle amerických zdrojů byl veškerý majetek deseti ruských agentů zabaven. Součástí dohody s Ruskem je i ustanovení, že pokud se ruští špioni pokusí jakkoli své životní osudy zpeněžit, například v knize nebo filmovém scénáři, připadne veškerý výnos americké státní pokladně. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na americké právníky napsala, že takový postup je v podobných případech standardní.

Agentura AP nicméně nepřepokládá, že by ruští agenti byli ve vlasti oslavováni jako hrdinové. Kreml bude podle agentury chtít rychle obrátit list, na ponižující incident zapomenout a budovat nové vztahy s Amerikou.

Tagy: Rusko USA výměna diplomacie

Zdroje: ČTK