Prohlášení lídrů TOP 09 a ODS

- Zprávy autor: Jan Janula

Texty prohlášení premiéra a předsedy ODS Petra Nečase a předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga po dnešním jednání koaličních lídrů K9.

Petr Nečas: 
Dobrý večer dámy a pánové,
dnes při svém odpoledním vystoupení před zástupci sdělovacích prostředků jsem řekl naprosto jednoznačně, že situace, která vznikla v posledních hodinách a dnech otvírá znovu naprosto legitimně diskusi o tom, zda je možné nadále tolerovat propojení firmy ABL a dalších soukromých bezpečnostních agentur se státní správou, nebo dokonce s ústavními funkcemi. Že zrovna tak naprosto legitimně otevírá diskusi, zda je možné, aby představitel Věcí veřejných nesl odpovědnost za chod resortu ministerstva vnitra.
Musím říci, že jsem to takto řekl úmyslně, aby můj jednoznačný postoj jako předsedy vlády slyšeli koaliční partneři přímo při jednání u stolu, nikoliv prostřednictvím sdělovacích prostředků. Tento můj postoj, který je postojem předsedy vlády, nikoliv postojem předsedy Občanské demokratické strany je takový, že vzhledem k fungování této vlády považuji za nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou spjati, ať již přímo nebo nepřímo, s firmou ABL či s dalšími soukromými bezpečnostními službami, zastávali ve vládě, jejímž jsem předsedou, pozice ať již ústavních činitelů, nebo představitelů státní správy.
Proto je pro mě naprosto jednoznačné, že tito lidé musí odejít z těchto vysokých pozic, a proto já vedle předání rezignace pana ministra Bárty na pozici ministra dopravy navrhnu panu prezidentovi i odchod pana ministra Johna a pana ministra Dobeše a samozřejmě v rámci resortů jednotlivých náměstků, kteří jsou spjati s těmito konkrétními záležitostmi.
Považuji to za krok, který je ode mě jako od předsedy vlády nezbytný. Jsem odhodlán ho prosadit a dostalo se mi k tomuto plné podpory nejenom mé Občanské demokratické strany, ale i strany TOP 09.

Karel Schwarzenberg: 
Ano, společně jsme se usnesli, že nemůžeme býti vládou protikorupční odpovědnosti a nadále sdílet vládu se stranou, která budí veliké pochyby. Takže jsem velice rád, že pan premiér se ujal tohoto úkolu a půjde navrhnout panu prezidentovi odvolání řečených ministrů. My jsme pro to, aby se udělal opravdu čistý stůl, i když říkám otevřeně, samozřejmě to bude pro zbývající koalici poněkud obtížné období. Ale myslím, že čest české v

Zdroje: ČTK