Přímá volba prezidenta nebude, návrh ČSSD neprošel

- Aktuality autor: red

Poslanci ČSSD podle očekávání neprosadili na poslední schůzi sněmovny před volbami zavedení přímé volby prezidenta a úpravu jeho pravomocí. Přímou volbu prezidenta přitom strany slibují veřejnosti už roky.

Pro tuto změnu ústavy nezískala za tři roky od jejího předložení potřebnou ústavní většinu ani s KSČM, Stranou zelených a KDU-ČSL. Pro bylo jen 103 ze 146 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba nejméně 120 hlasů. 

Pokusů zavést přímou volbu prezidenta bylo v minulosti již několik, strany se ale většinou nakonec nedohodly na změnách prezidentských pravomocí.

Po skandálech kolem minulé prezidentské volby většina stran slibovala, že příště budou volit prezidenta sami občané. Návrh předložila i bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS), Strana zelených navrhla uspořádat o zavedení přímé volby hlavy státu referendum. 

Odmítnutí novely bylo posledním rozhodnutím sněmovny ve stávajícím složení. I když funkční období nynější dolní komory skončí až 3. června, tedy za týden, poslanci už do té doby žádné jednání neplánují.

Tagy: poslanci ČSSD prima volba

Zdroje: ČTK