Při násilných protestech v Egyptě zemřelo 49 lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

Při násilnostech během demonstrací v Egyptě zemřelo za posledních 24 hodin nejméně 49 lidí. Oznámilo to dnes podle agentury AFP egyptské ministerstvo zdravotnictví. Více než tisícovka protestujících byla zadržena. Země si v sobotu připomínala tři roky od lidových bouří, které vedly ke svržení tehdejšího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. 

Nepokoje v Egyptě

Nepokoje v Egyptě,zdroj: Getty Images

V Egyptě v sobotu demonstrovali stoupenci i odpůrci loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího a jeho islamistického Muslimského bratrstva. Především tábor Mursího přívrženců slavil třetí výročí Mubarakova svržení. 

Původní bilance ze sobotního večera zněla, že o život přišlo 29 lidí. Většina z obětí zemřela v hlavním městě Káhiře a na jeho předměstích, kde došlo ke střetům mezi jednotlivými tábory protestujících a bezpečnostními složkami. 

Jak dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví, dalších 250 osob utrpělo zranění. Policie zadržela 1079 lidí, které obvinila z držení zbraní, zápalných lahví a dalších podobných předmětů. Mezi zraněnými je prý množství policistů. 

Nechceme zpátky Bratrstvo

Na káhirském náměstí Tahrír, které se stalo symbolem protivládních protestů během povstání z roku 2011, se v sobotu shromáždily tisíce lidí, kteří přišli vyjádřit podporu náčelníkovi generálního štábu a ministrovi obrany Abdalu Fatahu Sisimu, jenž loni pomohl svrhnout Mursího. 

"Chceme ukázat, že už nechceme zpátky Bratrstvo a že se nebojíme jejich teroristických činů," citovala televizní stanice Al-Džazíra jednoho z demonstrantů. "Jde nám o nápravu směru, kterým se vydala revoluce," dodal. 

Prozatímní egyptský prezident Adlí Mansúr by měl údajně právě dnes vystoupit se "zásadním proslovem", ve kterém má naznačit, kam by se země mohla ubírat. Podle mnohých má v plánu oznámit, kdy se budou konat prezidentské a parlamentní volby.

Tagy: Egypt násilnosti Káhira

Zdroje: ČTK