Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Predikce GFS vyšla, bude mrznout a sněžit

Predikce GFS vyšla, bude mrznout a sněžit
zdroj: tisková zpráva

Pondělí bude možná posledním dnem do vánočních svátků, kdy budou teploty šplhat výrazně nad průměr. Od víkendu by v Česku mělo mrznout a sněžit - a to i v nížinách. Ochlazovat by se zřejmě mělo i příští týden.

Minulý týden jsme informovali o tom, že americký numerický model GFS předpovídá - na rozdíl od dlouhodobé předpovědi ČHMÚ - na třetí prosincový týden sněžení a mrazy (více ZDE). Tyto předpoklady se zřejmě naplní.

Od úterý se začne ochlazovat a maximální teploty nevystoupí nad čtyři stupně Celsia. O víkendu pak meteorologové očekávají sněhové přeháňky a mráz i přes den. Srážky a teploty pod nulou by měly vydržet i v příštím týdnu. Čeští meteorologové budou předpovědi ještě upřesnovat.

GFS dokonce na příští týden předpovídá noční mrazy hluboko pod minus deset, minima dokonce kolem minus devatenácti, a denní teploty jen kolem minus pěti. Data z modelu ZDE. K tomu by mělo ve střední Evropě nadále občas sněžit.

V pondělí odpoledne se rtut teploměru ještě může vyšplhat až k dvanácti stupňům. Na úterý už ale Český hydrometeorologický ústav předpovídá maximálně čtyři stupně a déšť, na horách postupně sněžení.

V průběhu týdne by se mělo dále ochlazovat, o víkendu už pak budou nejvyšší denní teploty jen kolem nuly, nebo slabě pod nulou. Navíc by mělo začít sněžit, oblačno a sněhové přeháňky by měly podle aktuálních předpovědí trvat nejméně do středy.