Před Obamovým příletem do Číny zatýkáni disidenti

- Aktuality autor: red

Nejméně čtyři čínští disidenti byli zatčeni krátce před nedělním zahájením první oficiální návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně. S odvoláním na blízké zadržených to v sobotu uvedla agentura AFP.

Barrack Obama je v neděli očekáván v Šanghaji a v pondělí v Pekingu. V Číně má strávit čtyři dny. Nevládní organizace nejvyššího amerického představitele vyzvaly, aby při návštěvě také zdůrazňoval otázku lidských práv, které jsou v této asijské velmoci porušovány. 

Lidé byli v pátek a v sobotu zatčeni například z důvodu nezákonného shromažďování a narušování veřejného pořádku plánováním semináře o lidských právech.

Někteří také údajně vyvolali incident tím, že pořádali pomoc rodičům dětí, které trpěly při nedávném skandálu s kontaminovaným mlékem. 

Zvláštní Obamův zásah ve prospěch zatčených se neočekává. Prezident prý počítá s tím, že by jeho první návštěva Číny mohla znamenat výrazné zlepšení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

Obama kvůli listopadové návštěvě nejlidnatější komunistické země podle médií odložil i setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který přijel nedávno do Washingtonu. Údajně proto, aby si zbytečně neznepřátelil čínské hodnostáře.

Tagy: Čína obama

Zdroje: ČTK