Povodně mají už čtrnáct obětí, budou hrozit dál

- Aktuality autor: red

Letošní letní záplavy mají už čtrnáct obětí. Ta poslední je z Vysočiny. Záchranáři u obce Bory na Žďársku našli v pátek tělo utonulého muže. Uvedla to mluvčí žďárské policie Petra Šmídová.

Potápěči našli tělo kolem poledne ve výpusti Manova rybníku v blízkosti obce. Od čtvrteční noci rodina pohřešovala třiapadesátiletého muže, který po přívalových deštích odešel zkontrolovat stav svého rybníka u Borů. Syn ho tam marně hledal, na hrázi našel jenom jeho motocykl. Do pátrání se pak zapojili profesionální i dobrovolní hasiči z okolí a policisté.
Přívaly vody a záplavy budou hrozit dál Nad Českem se během pátku a víkendu opět přeženou silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami. V důsledku toho se mohou znovu krátkodobě, ale prudce rozvodnit řeky. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek se bouřky objeví pravděpodobně na většině území, v sobotu hlavně v Čechách a v neděli pak na Moravě a ve Slezsku. Výstraha platí do sobotních 23:00 pro Prahu a Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Pro Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu pak platí až do nedělní půlnoci. Spoustu práce lidem přidělaly i čtvrteční mohutné deště. Kvůli nim se například prudce rozvodnil Husí potok ve Fulneku. Voda tam zaplavila zahrady, sklepy a studny. Na několika místech podemlela silnice a několik lidí hasiči evakuovali. Vinou deště se náhle zvedly například i hladiny horního toku Oslavy, Blanice v Louňovicích a Černé v Ličově. Podle hydrometeorologů v současné době již většina řek klesá a třetího povodňového stupně už nedosahuje žádná. Druhý stupeň nyní platí na Vltavě v Českém Krumlově, Černovickém potoce v Tučapech, na Blanici v Bavorově a v Louňovicích a na Oslavě v Mostišti. Kvůli očekávaným bouřkám se ale situace opět může změnit, a to hlavně na řekách v oblasti Šumavy, Novohradských hor a Jeseníků, varuje ČHMÚ. V místech postižených záplavami již druhý týden nepřetržitě pracují hasiči a vojáci. Hasičský záchranný sbor nadále koordinuje činnost záchranných a likvidačních prací. Na Moravě a v jižních Čechách budují a zpevňují hráze, čistí vodní toky a kanalizace, zajišťují demolici zničených objektů a kontrolují zdroje pitné vody. Práce podle mluvčí komplikuje velké podmáčení půdy, které v mnoha místech neumožňuje nasazení těžké techniky. Při podvodních hasiči evakuovali 1495 lidí a 189 zachránili život.

Zdroje: ČTK