Potvrzeno: Pražským lídrem oranžových bude Pecina

- Aktuality autor: red

Předsednictvo ČSSD v pátek rozhodlo o tom, že v čele pražské kandidátky pro květnové sněmovní volby bude ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina.

Volební kampaň povedou společně s předsedou pražské ČSSD Petrem Hulinským, který byl dosud v čele kandidátky. Informoval o tom místopředseda strany Milan Urban

Z pražské kandidátky ČSSD vypadla předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová, která sociálním demokratům pomohla svrhnout vládu šéfa ODS Mirka Topolánka.

Hulinský to zdůvodnil tím, že když přijde někdo nový na volitelné místo, musí někdo jiný odejít. Zubová se dostala na kandidátku těsně před loňským podzimním termínem a místo jí uvolnil bývalý poslanec a šéf poslanecké frakce Petr Ibl. 

ČSSD chce nasazovat ve veřejných diskusích Pecinu proti místopředsedovi ODS Davidu Vodrážkovi, protože očekává, že budou hovořit o celostátních tématech, a Hulinského, který je pražským zastupitelem, proti pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. ODS totiž již dříve rozhodla, podobně jako nyní sociální demokraté, že její kampaň v Praze povedou dva muži. 

Předsednictvo potvrdilo ještě další změny kandidátek, mezi nimi i zařazení jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místo kandidátky. I z něj ale může být Hašek, který byl poslancem a předsedou klubu, zvolen do sněmovny díky preferenčním hlasům voličů, přestože prý o poslaneckou funkci nestojí a usiluje spíše o post ministra. 

Kohout kandidovat nebude, Paroubek ho chce do vlády

Pokud po volbách vznikne menšinová vláda sociální demokracie, počítá Jiří Paroubek s tím, že nynější ministr zahraničí Jan Kohout by se stal ministrem pro evropské záležitosti.

Šéf ČSSD to během jednání předsednictva sociální demokracie řekl České televizi (ČT). Uvedl také, že ČSSD určitě Janu Kohoutovi nabídne, aby za ni na podzim kandidoval do Senátu. 

V minulých dnech se spekulovalo i o tom, že v čele kandidátky v Plzeňském kraji by mohl stanout právě Kohout. Plzeňští sociální demokraté mu ale místo toho nabídli kandidaturu v senátních volbách.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka již předtím řekl, že strana už ve sněmovních volbách s Kohoutem nepočítá.

Tagy: ČSSD Vláda kohout paroubek ministr

Zdroje: ČTK