Osud epopeje je nejasný

- Aktuality autor: red

Budoucnost Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy je stále nejasná. Ve sporu k tomu, zda má být převezena z Moravského Krumlova do Prahy, jsou totiž dvě protichůdná rozhodnutí. Obě jsou přitom platná. Je to patová situace, řekl krumlovský starosta Jaroslav Mokrý (ODS).

Znojemský soud sice ve čtvrtek rozhodl, že Moravský Krumlov musí dílo vydat, nadále je ale platné rozhodnutí Městského úřadu Moravský Krumlov, který na žádost Muchova syna Johna zakázal manipulaci s epopejí.

John Mucha se domnívá, že Praha tím, že nepostavila výstavní pavilon pro epopej, nenaplnila podmínky darovací smlouvy, kterou obrazy získala. Proto podle něj není zřejmé, komu vlastně patří.

Soud předběžné opatření nezrušil

Úředníci z Moravského Krumlova proto zakázali stěhování díla. Praha se proti tomu odvolala. Pří se zabývá jihomoravský krajský úřad, který nejpozději do počátku listopadu rozhodne, zda je správní rozhodnutí Krumlova v souladu se zákonem.

"Předběžné opatření Městského úřadu Moravský Krumlov stále platí. Soud jej nezrušil. Pokus o přestěhování epopeje by mohl být proto patrně považován za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí," řekl starosta. Znojemský soudce Roman Vystrčil, který nařídil, aby Moravský Krumlov Praze epopej vydal, potvrdil, že jeho verdikt se netýká správního řízení ve věci.

Stěhování v úterý

Podle soudního verdiktu má město umožnit stěhování díla od úterý. Je ale otázkou, zda se začne stěhovat. Praha zatím vedení krumlovské radnice v tomto směru nekontaktovala.
Stěhování rozměrných Muchových pláten představuje složitou operaci. Cenná díla by se musela za pomoci lešení nejprve složit na zem a pak opatrně narolovat do speciálních tubusů.

Soudní rozhodnutí vedení Krumlova kritizuje. Soudce prý rozhodl předčasně bez toho, aniž by měl vyjádření města. Ve verdiktu nezohlednil správní řízení u jihomoravského krajského úřadu ani to, že ze strany Muchovy rodiny byl podán návrh na dodatečné projednání dědického řízení, v němž chtějí nárokovat vlastnictví epopeje. Moravský Krumlov se proti rozhodnutí patrně odvolá.

Vášnivé diskuse a rozepře

Záměr stěhovat kolekci Muchových obrazů, znázorňujících důležité okamžiky z dějin Slovanů, do Prahy vyvolal vášnivé diskuze. Stovky lidí jsou zásadně proti tomu, aby dílo opustilo Moravu.

Podle nich Moravský Krumlov po druhé světové válce epopej zachránil před zničením. Studentská iniciativa Nechte Slovanskou epopej v Moravském Krumlově! má na sociální síti Facebook 2500 příznivců. Proti stěhování pořádá petiční akci.

Tagy: Praha Krumlov

Zdroje: ČTK