ODS v sobotu představí část volebního programu

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté mají v sobotu představit střednědobou vizi strany a začít tak voliče seznamovat s programem pro květnové volby do sněmovny.

Zatím se zdá, že předseda ODS Mirek Topolánek bude mít scénář ideové konference strany v Brně pod kontrolou a setkání bude spíše předvolební prezentací strany než vyhrocenou vnitrostranickou debatou.
"Myslím, že se tam už nějaká velká programová debata směrem dovnitř do ODS neočekává," řekla místopředsedkyně sněmovny a Topolánkova oponentka Miroslava Němcová. Dokument Vize 2020, který shrnuje střednědobý pohled ODS na českou politiku, schválila v pondělí výkonná rada strany a na konferenci s ním chce ODS seznámit veřejnost.


Němcová souhlasí s tím, že dokument už je dojednaný a straníci dostali příležitost se k němu vyjádřit v sérii krajských debat. "Ten materiál je hotový, dojednaný a schválený. Očekává se, že už tam bude přednesen tak, aby ho mohli zaznamenat členové ODS a veřejnost," řekla.


Místopředseda ODS Petr Nečas dnes novinářům v nadsázce řekl, že konference se odehraje podle "amerického scénáře". Součástí akce budou vystoupení domácích i zahraničních hostů. V úvodu i v závěru konference promluví šéf strany Topolánek. Mezitím řečníci představí jednotlivá témata Vize 2020.


Podle Nečase dokument není volebním programem, ale "střednědobým politickým manifestem". Konkrétnější plány pro nejbližší volební období v sobotu z úst politiků ODS zřejmě nezazní. Vize 2020 podle Nečase vymezuje koridor, ve kterém se program strany může pohybovat. Podrobnější kroky podle něj ale strana zatím prozrazovat nechce.


Občanští demokraté prý očekávají opakování negativní kampaně, a chtějí dát konkurenční ČSSD co nejmenší prostor k tomu, aby napadala jejich plány. Nečas také naznačil, že ODS už nechce voličům slibovat tak konkrétně jako například v Modré šanci v roce 2006. Své plány pak totiž těžko realizovala a byla terčem kritiky za to, že svůj program neplní. Například v případě důchodové reformy tak je možné, že ODS voličům nabídne i několik variant řešení a nebude se jasně hlásit jen k jedinému modelu.


Pro ODS podle Nečase ve volbách bude rozhodující to, zda dokáže motivovat "své" váhající voliče k tomu, aby na politiku nerezignovali a přišli ODS ještě volit. Stranické analýzy totiž prý ukazují, že ODS neohrožuje tolik útěk voličů k novým stranám jako TOP 09, ale spíše ztráta zájmu jejích podporovatelů.


Podle Němcové je možné, že v Brně zazní i názory, že některé části programu je ještě třeba prodiskutovat a změnit. Otázkou ale je, zda se tak nakonec stane. "Zaznamenala jsem oba názory. Jeden, že už je debata uzavřena a bude spíše prezentace pro veřejnost, a druhý, že je třeba si vyjasnit, jestli náhodou nezvítězí protinázor například v oblasti zdravotnictví na to, co nabízíme voličům," řekla.


Na konferenci přijede například stínový ministr pro Evropu britských konzervativců Mark Francois či John O'Sullivan, někdejší poradce bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Vzkazy dalších zahraničních pravicových politiků zazní ve videozdravicích.


Občanští demokraté v rámci debat o Vizi 2020 uspořádali kolečko debat ve všech čtrnácti krajích. Ambiciózní projekt měl podle ODS vrátit do české politiky vážnou diskusi a obsah. Velkou pozornost médií ale nepřitáhl a přinesl především opakování tradičních tezí pravicové strany.
S plánem objet regiony s debatou k "vizi" přišlo vedení ODS poté, co listopadový kongres strany odmítl schválit dokument tak, jak materiál připravil Topolánkův programový tým sestavený převážně z jeho bývalých ministrů.

Tagy: ODS program

Zdroje: ČTK