Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Odejde Klaus a přijde někdo ještě tvrdší. Co může potkat Nečase?

Odejde Klaus a přijde někdo ještě tvrdší. Co může potkat Nečase?
Václav Klaus s Petrem Nečasem | zdroj: Mediafax

Václav Klaus nebyl prezidentem, který by šetřil Topolánkovu nebo Nečasovu vládu, i když politikům ODS vděčí za deset let na Pražském hradě. Kabinet Mirka Topolánka pomáhal svrhnout, a jen krůček k pádu chybělo i Nečasově kabinetu. Bude nový prezident, který vzejde z přímé volby, méně aktivistický a méně kritický k vládní koalici, nebo čekají kabinet ještě horší časy?

Koho z možných uchazečů o křeslo hlavy státu by se měl Nečasův kabinet nejvíc bát? „Určitě Miloše Zemana. Myslím, že by pro vládu byl nebezpečný partner, protože je vzdělaný, chytrý a hodně si pamatuje,“ bez přemýšlení prohlásil politolog Zdeněk Zbořil. „Celá řada nekompetentních ministrů by se od něj mohla dočkat sžíravé kritiky. A dokázal by to lépe a ostřeji než Václav Klaus,“ řekl politolog.

Tvrdá a kritická k vládě by podle Zbořila byla i bývalá novinářka a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. „Média z ní dělají antievropskou babu, ale zavařit kabinetu by mohla hlavně kvůli ekonomickým zákonům.,“ konstatoval Zdeněk Zbořil a připomněl její rozhovory jako televizní moderátorky. „Byla vždycky dobře připravena, šla přímo k věci, nenechala politiky, aby se vyhnuli odpovědi. Okamura, pokud by uspěl s ústavní stížností a v odložených volbách vyhrál, by podle politologa byl méně nepříjemný, má sice zajímavou rétoriku, ale není fundovaný. „Proto nejvíc nebezpeční pro vládu by jako budoucí hlavy státu byli Zeman a Bobošíková, protože vláda tápe v ekonomických záležitostech,“ říká politolog.

Zdroje: