Nová vláda chce s Bakijevem jednat, ale také ho soudit

- Aktuality autor: red

Šéfka dočasné vlády v Kyrgyzstánu Roza Otunbajevová ve čtvrtek nevyloučila rozhovory se svrženým prezidentem Kurmanbekem Bakijevem. Současně ale prohlásila, že nová moc ho hodlá postavit před soud.

Má se zodpovídat ze svých údajných zločinů, hlavně z odpovědnosti za krveprolití ze 7. dubna v kyrgyzské metropoli Biškeku. Rusko zároveň oznámilo, že Biškeku poskytne pomoc 50 milionů dolarů, protože kyrgyzská státní pokladna je prázdná. 

Otunbajevová jednání s Bakijevem nevyloučila po schůzce s náměstkem americké ministryně zahraničí pro jižní a střední Asii Robertem Blakem. Ten je prvním vysokým oficiálním představitelem Washingtonu, který přicestoval do Biškeku po nepokojích, jež vedly k pádu prezidenta. 

Na adresu nové kyrgyzské vlády se Blake vyjádřil velmi pozitivně. Spojené státy jsou podle jeho slov optimistické, pokud jde o opatření, k nimž nová vláda zatím sáhla. Žádné další podrobnosti k jednání nesdělil, ale řekl, že Spojené státy na události v Kyrgyzstánu nehledí jako na státní převrat. 

Spojené státy mají v Kyrgyzstánu vojenskou základnu, kterou využívají pro zásobování spojeneckých vojsk v Afghánistánu. Otunbajevová tvrdila, že o základně Manas prý s Blakem nejednala. Už v úterý ale řekla, že pronájem základny bude automaticky o rok prodloužen, až v srpnu vyprší nynější smlouva. 

Pokud jde o Bakijeva, Otunbajevová nehovořila zcela jednoznačně. Na jedné straně řekla, že s ním nevylučuje jednání, na straně druhé prohlásila, že když se Bakijev dostane do rukou nové vlády, bude postaven před soud. 

Bakijev v úterý řekl, že by mohl odstoupit, kdyby jemu a jeho rodině nová moc zajistila bezpečnost. Podle Otunbajevové se v současné době žádná jednání s Bakijevem "prakticky nevedou". "Jsou zde představitelé OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací, kteří se snaží tento problém nějak řešit. Bakijev prohlašuje, že jemu a jeho příbuzným je nutné zajistit bezpečnost. Lidé ale říkají, že překročil hranice své imunity a musí být postaven před soud," uvedla Otunbajevová. 

Zároveň ale zdůraznila, že prozatímní vláda nepřipustí žádný samosoud, nějaké veřejné lynčování. Právě to ale požadují lidé, kteří se s kyrgyzskými vlajkami nad hlavou shromáždili před sídlem dočasné vlády v Biškeku. 

Ruský ministr financí Alexej Kudrin po schůzce se členy kyrgyzské prozatímní vlády v Moskvě oznámil, že Rusko poskytne Biškeku 50 milionů dolarů ve formě půjček a darů. Dar má být 20 milionů dolarů a půjčka 30 milionů dolarů. "Myslím, že je možné poskytnou humanitární pomoc ve formě daru 20 milionů dolarů pro nejpotřebnější platby" v sociální oblasti, citují ruské agentury Kudrina.

Podle agentury Reuters ruský premiér Vladimir Putin k tomu dodal, že mu kyrgyzští představitelé řekli, že státní kasa je prázdná a že výše poskytnuté ruské pomoci může být ještě navýšena, pokud to bude potřebné. 

Rusko, které Kyrgyzstán považuje za součást své sféry vlivu, novou vládu v Biškeku bleskově fakticky uznalo hned po nepokojích a dopředu slíbilo finanční pomoc. Ruský prezident Dmitrij Medveděv k situaci v Kyrgyzstánu v úterý ze světového bezpečnostního summitu ve Washingtonu řekl, že země prý je na pokraji občanské války. Kdyby do ní podle Medveděva spadla, z Kyrgyzstánu by se mohl stát "druhý Afghánistán".

Tagy: soud Vláda kyrgyzstan

Zdroje: ČTK