Nečasova vláda si jde pro důvěru

- Aktuality autor: Michal Polák

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) si dnes otestuje, zda má nadále důvěru sněmovny. Vláda vyvolala hlasování po rozpadu Věcí veřejných, které patřily do bývalé koalice s ODS a TOP 09. Kabinet nyní podporuje skupina bývalých poslanců VV kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Důvěru by měl získat.

Vládu by mohlo podpořit ve dvousetčlenné sněmovně až 105 poslanců. Na začátku volebního období měl kabinet 118 hlasů. Nyní se může opírat o 51 občanských demokratů, 41 poslanců TOP 09 a Starostů a o osm členů platformy Karolíny Peake.

Podporu v hlasování vládě ale deklarovali také tři poslanci VV. Dále by se mohli ke kabinetu přiklonit dva někdejší občanští demokraté, nyní nezařazení Michal Doktor a Pavel Bém.

Vládě se bude vládnout hůře

V případě, že vláda důvěru nezíská, slibují ODS a TOP 09, že se zasadí o co nejrychlejší rozpuštění dolní parlamentní komory a vyvolání předčasných voleb.

Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Dnešní test ale nebude znamenat to, že vláda v parlamentu všechny své záměry prosadí. Jistou má stovku hlasů, tedy přesné poloviny poslanců. Například v případě předloh vrácených Senátem nebo vetovaných prezidentem je nutný k jejich potvrzení 101 hlas.

Tagy: koalice peake

Zdroje: ČTK