Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Na víkend dorazí studená fronta, teploty srazí z 35 na 20 stupňů

Na víkend dorazí studená fronta, teploty srazí z 35 na 20 stupňů
zdroj: tisková zpráva

Ve středu a ve čtvrtek se do Česka vrátí horké letní počasí s teplotami mezi 30 a 35 stupni. Příliv teplého vzduchu ukončí v pátek výrazná studená fronta, na které se dají znovu očekávat silné bouřky a přívaly deště.

Zatímco ještě na počátku týdne po víkendovém ochlazení dosahovala denní maxima v Česku jen 25 stupňů, ve středu už se při jasné či skoro jasné obloze vyšplhá rtuť teploměru na 28 až 32 stupňů.

Ve čtvrtek a v pátek pak bude tropické počasí pravděpodobně opět atakovat historické rekordy. V noci by měly být minimální teploty jen kolem dvaceti nebo slabě pod dvacet, přes den pak vystoupají na 30 až 34 stupňů, v pátek může být na východě ještě tepleji.

Meterorologové už ale upozorňují na výraznou studenou frontu s přeháňkami a bouřkami, konkrétní výstrahu však zatím nevydali. Do Čech  by měla přijít už v noci ze čtvrtak na pátek, na Moravu pak během pátku. Ochladit by se za ní mělo až o patnáct stupňů.

O víkendu pak bude oblačné počasí s občasným deštěm a maximálními denními teplotami jen kolem dvaceti stupňů. Minulý víkend vlna bouřek přinesla vydatné deště s úhrny i přes 50 milimetrů, lokální povodně a silný vítr, který kácel stromy. Tisíce domácností pak po řádění živlu zůstaly desítky hodin bez proudu.

Letošní červenec je přesto zatím výrazně teplotně nadprůměrný a suchý. Vyšší je tak i riziko požárů.