Mubarak odejít nechce, očekává se reakce armády

- Aktuality autor: red

Po čtvrtečním televizním projevu prezidenta Husního Mubaraka se několik tisíc demonstrantů v noci na dnešek z centrálního káhirského náměstí Tahrír přesunulo k nedaleké televizní budově.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Lidé dávají najevo rozhořčení, neboť Mubarak neoznámil očekávanou rezignaci a pouze ohlásil, že část pravomocí předává viceprezidentovi. Televizní stanice Al-Arabíja v pátek  bez dalších detailů informovala, že egyptská armáda "vydá v krátké době důležité prohlášení".

Prezident ve čtvrtek promluvil k národu v okamžiku, kdy statisíce demonstrantů v Káhiře a Alexandrii čekaly zprávu o jeho odchodu. Mubarak ale nic takového neučinil a pouze svěřil některé prezidentské pravomoce viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.

Mezi protestujícími vyvolal Mubarakův projev zklamání a rozhořčení, mnozí měli v očích slzy vzteku. Očekávání rezignace bylo veliké, lidé prý už tipovali, kterou zemi si Mubarak zvolí pro svůj exil - favoritem bylo Německo nebo Spojené arabské emiráty.

Kontrolu převzala armáda

Na pátek organizátoři nepokojů připravují další velkou demonstraci. Armáda, která podle některých náznaků převzala faktickou kontrolu nad situací v zemi, Mubarakův projev zatím nijak nekomentovala. Podle agentury AP je vztah vojáků k aktuálnímu vývoji událostí nejasný.

Podle egyptské ústavy Mubarak sice přenechal Sulajmánovi část svých pravomocí, ale ponechal si právo na provedení ústavních změn, na rozpuštění parlamentu nebo vlády. Ústava prezidentovi umožňuje provést takový krok v případě, že mu "dočasné překážky" v plném výkonu funkce brání.

Prezident v projevu oznámil, že novelizuje pět ústavních článků. Úpravy se mají týkat těch pasáží, které stanoví omezující podmínky pro kandidáty na prezidenta a limitují možnost kontroly volebního procesu. Další z článků, které chce prezident změnit, zavádí neomezený počet funkčních období. Mubarak chce rovněž zrušit ústavní článek, který hlavě státu umožňuje pohnat osoby obviněné z terorismu k vojenskému soudu.

Očekává se silná reakce armády

Většina protestujících přes noc na náměstí Tahrír zůstala, mnozí v provizorních stanech. "Očekáváme silnou reakci armády na Mubarakovu řeč," řekl novinářům mluvčí demonstrantů Muhammad Mustafa. Dodal, že během dnešního dne by se demonstrující chtěli vydat z náměstí Tahrír na pochod k několik kilometrů vzdálenému prezidentskému paláci. Podle Reuters se demonstranti pokusili vydat také k jedné z káhirských prezidentských rezidencí, armáda jim však zablokovala cestu zátarasy z ostnatých drátů.

Muhammad Baradej, jeden z hlavních vůdců egyptské opozice, v reakci na čtvrteční projev prezidenta Husního Mubaraka vyzval armádu, aby zemi spasila. "Egypt exploduje. Armáda musí okamžitě zemi zachránit," napsal Baradej v sociální síti Twitter.

Ředitel jedné z největších egyptských firem Orascom Telecom Nagíb Sávíris, který se zúčastnil vyjednávání o ukončení krize, nicméně vyzval ke skončení protestů. "Pokračování této anarchie... povede k destrukci," řekl televizi Al-Arabíja. Podotkl, že důstojnost prezidenta musí zůstat zachována.

Tagy: protesty Egypt Káhira

Zdroje: ČTK