Mafra se Bartákovi za pandury omlouvat nemusí

- Aktuality autor: red

Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu exministra obrany Martina Bartáka na vydavatelství Mafra a dva redaktory deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Barták se domáhal omluvy za článek z loňského února týkající se kauzy nákupů obrněných transportérů Pandur.

Podle žaloby měl text vyvolat dojem, že exministr přijal v souvislosti s nákupem úplatek. Bartákův právník Tomáš Sokol dnes po jednání novinářům řekl, že klientovi doporučí, aby se proti rozhodnutí soudu odvolal.

Omluva za SMSky

Barták navíc žádal omluvu i za SMS zprávy redaktorů deníku Janka Kroupy a Tomáše Syrovátky, kteří jej v nich žádají o vyjádření. I tento požadavek soud odmítl s tím, že textové zprávy do soukromí někdejšího ministra nezasáhly.

V případě článku z 18. února soud konstatoval, že jeho vyznění je pro Bartáka negativní a jím navrhovaný text omluvy byl zamítnut především pro jeho nepřiměřenost.

"Je potěšující, že soud řekl, že vydavatel a pan Kroupa se chovali neseriózně. To je dobře, že to zaznělo nahlas. Na druhou stranu, když bylo řečeno A, mělo být řečeno i B a žalobě mělo být vyhověno," poznamenal při odchodu ze soudní síně advokát Sokol.

Právnička tvrdí, že jednali správně

Naopak právnička vydavatelství Helena Chaloupková se domnívá, že deník i redaktoři postupovali správně. "Kdybychom to rozebrali, jednotlivé články, ty souvislosti včetně toho, co následovalo, tak se domnívám, že (čtenářům) se dostalo pravdivé informace," podotkla.

Barták se na soud obrátil kvůli zveřejněnému přepisu rozhovoru redaktora deníku s rakouskými exmanažery společnosti Steyr Herwigem Jedlacnikem a Wolfgangem Habitzlem. Reportér MfD Kroupa v něm ve svých otázkách opakovaně zmiňuje Bartákovo jméno a podle žaloby tak měl text vyvolat dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy na pandury přijal úplatek.

Tagy: soud omluva barták kauza Mafra pandury

Zdroje: ČTK