Lukašenko omilostnil čtyři disidenty, plánuje propustit desítky dalších

- Aktuality autor: red

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek omilostnil čtyři disidenty, které minské soudy nedávno poslaly do vězení za účast v demonstracích proti jeho loňskému znovuzvolení.

Oznámil to dnešní běloruský tisk. Podle neoficiálních informací má prezident v úmyslu propustit během září desítky dalších, aby napravil těžce poškozené vztahy se Západem.

Lukašenko už v polovině srpna nechal propustit z věznice devět lidí, které běloruské soudy odsoudily za organizování masové demonstrace z 19. prosince loňského roku. Tisíce lidí na ní protestovaly proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž Lukašenko - podle opozice podvodem - získal už čtvrtý prezidentský mandát. Celkem bylo za účast v protestu odsouzeno přes čtyřicet lidí, mnozí až k osmi letům vězení.

Mezi odsouzenými byli tři neúspěšní prezidentští kandidáti, jejichž jména ale v seznamu propuštěných nejsou. Pátý uchazeč o prezidentské křeslo Ales Michalevič uprchl před pronásledováním běloruskou KGB do Česka, kde letos v březnu obdržel politický azyl. Exil vyhledala i Natalja Radzinová, vedoucí redaktorka opozičního webu Charta 97, která těsně před zatčením uprchla do sousední Litvy.

Evropa uvalila na Bělorusko sankce

K omilostnění čtyř odsouzených disidentů se Lukašenko odhodlal jen několik dnů před jednáním ministrů zahraničí Evropské unie, které dnes začne v polských Sopotech. V sobotu mají ministři jednat i o Bělorusku. Evropa i Spojené státy po loňském zátahu proti disidentům uvalily na Bělorusko sankce, které běloruským politikům zakazují cestování do zemí EU a USA a blokují obchodní kontakty s velkými běloruskými státními podniky.

Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov se minulý týden v Minsku s Lukašenkem setkal a převzal od něj seznam návrhů, které údajně mají urovnat napjaté vzájemné vztahy. Mezi návrhy, které Mladenov postoupil šéfce unijní diplomacie Catherine Ashtonové a ministrům zahraničí všech 27 zemí EU, je podle agentury Reuters i závazek propuštění všech politických vězňů do začátku října. Lukašenko se v dopise zavázal, že do konce tohoto týdne propustí čtyři disidenty, což svým čtvrtečním rozhodnutím splnil.

Prezident se v dopise údajně zmiňuje i o tom, že vyzve opozici k jednání o budoucnosti Běloruska. Vyzve Evropskou unii, aby do Minska vyslala "skupinu moudrých", která bude jednání prezidenta s disidenty napomáhat.

Opozice horečně diskutuje

Podle diplomatů, kteří o Lukašenkových návrzích diskutovali s agenturou Reuters, nebude Evropa s běloruským diktátorem jednat, dokud všechny politické vězně nepropustí. "Je to absolutně platný předpoklad, v opačném případě se s ním nikdo bavit nebude," uvedl zdroj.

Běloruská opozice už několik dní o Lukašenkových "námluvách" horečně diskutuje. Zatímco někteří možnost zasednout s prezidentem ke kulatému stolu připouštějí, jiní návrhy Lukašenka považují za další zákeřný manévr. "Lukašenko začal rozprodávat politické vězně," napsala nedávno z litevského exilu disidentka Radzinová. Pravým smyslem prezidentovy iniciativy je podle ní získat půjčky na záchranu běloruského hospodářství, které se vlivem neuvážené státní politiky ocitlo fakticky na kolenou.

Tagy: Bělorusko lukašenko

Zdroje: ČTK